Preteča jurišnih pušaka
U jednom trenutku, Springfield M1903 je bila na čelu tehnološkog napretka i sa njom je bilo moguće učiniti neverovatne stvari… uključujući pretvaranje u poluautomatsku pušku kalibra pištolja.
Britanci su potisnuli čitave konjske vojske sa samo nekoliko mitraljeza Makim, koji su za nekoliko minuta uništili hiljade ljudi. Amerika je, kao i svi drugi, nastojala da proširi svoj uticaj na Filipine i Meksički zaliv u ratu protiv Španije. A američka vojna intervencija svakako nije bio najbolji način za borbu protiv bolje obučenog protivnika.
Američke trupe su se borile protiv Španca na Kubi puškama Krag kalibra .30-40. Nemci, Rusi i Britanci veđ su imali puške sa odvojivim magacinima i očigledno su bile bolji od sporo napunjenog Kraga male snage. Španci su imali pušku Mauser kalibra 7 mm. Španski Mauser je konačno naterao vrh američke vojske da potraži pušku istih i li boljih performansi i snažnijeg metka.
Umesto da razvije potpuno novu pušku ili prouči Evropske kertridže, američka vlada je u suštini pozajmila dizajn od Mausera i kopirala ga sa zapanjujuće malim izmenama stvorivši pušku Springfield M1903.. Da stvar bude još gora, originalni metak .30-03 je imao već zastarelu konstrukciju sa oblim vrhom, što ga je činilo lošijim u odnosu na svu vojnu municiju tog vremena. Zbog toga su ubrzo prešli na kalibar .30-06 sa zašiljenim vrhom.
U prvi svetski rat SAD su ušle sa vojskom naoružanom Springfieldom, dok su evropske vojske već koristile mitraljeze. Springfield M1903 verovatno bila najpreciznija, najpouzdanija i najsavršenija obrtnočepna puška svog vremena, ali nije bio namenjen rovovskom načinu ratovanja. Jer nije bio podoban pucanju na velike daljine preko brisanog prostora.
U toku rata pojavile su se varijante M1903, sa produženim okvirima, prigušivačima i optikom. Ove snajperske verzije M1903 sa prigušivačem korišćene su u Meksiku već 1916. godine. Takođe su razvijene periskopske puške za bezbedno pucanje iz tranšeje – Springfield Mark-1-Bolt. Uskoro su konstruktori počeli da planiraju da Springfield M1903 posluži kao osnova za novi koncept: pretvaranje moćne puške u poluautomatsku koja bi osim osnovne puščane koristila i pištoljsku municiju. Tako je nastao Pedersenov uređaj.
Ideja da bi vojnici mogli bolje da drže položaje sa ovim puškama male snage je u najboljem slučaju upitna, ali je pokazala da postoji opšta potreba za nečim poput srednjeg metka koji bi se mogao koristiti u puškama, a da i dalje ima prednost u težini i snazi. Tokom narednih decenija bilo je mnogo pokušaja sve dok nacisti nisu razvili prvi pravi srednji metak 8×33 mm za STG44, što ga čini prvom istinskom „jurišnom puškom“ koja je na kraju zastarela nakon mnogih pušaka u punoj veličini.
U isto vreme, koncept puške Pedersen i njenog metka kalibra .30 doveo je do karabina M1 i posebne municije za karabin kalibra 30, koji se pokazao kao mnogo uspešniji proizvod koji je pronašao široku primenu… iako su postojale bolje varijante.
Budući da koncept nije bio u velikoj meri održiv, proizvodnja je prestala skoro čim je počela, a većina Pedersen uređaja je vremenom uništena ili izgubljena. Sačuvani primerci su veoma retki, koštaju više od 60.000 dolara. Puške dizajnirane za upotrebu Pedersen uređaja posebna su modifikacija M1903 i imaju oznaku „Mark 1“.
R.K.
foto: Josh Wayner