Preciznije, efikasnije, bezbednije
Trendovi u razvoju komercijalne i specijalizovane municije sve su približniji eksperimentalnim projektima
Kao i prethodnih godina, posle održavanja najvećeg evropskog oružarskog sajma u Nirnbergu, interesovali smo se za novitete iz sveta proizvođača municije, a naš dugogodišnji saradnik Ivan Lučić iz užičkog „PPU“, izneo je svoje impresije za naše čitaoce.
Baschieri & Pelagri Dual Shock je laborisan separatnim sačmenim punjenjem kuglica dve različite veličine
Prema njegovim rečima, vrlo interesante novosti stižu iz razvojnih službi renomiranog belgijskog proizvođača „FN Herstal“. Oni su na ovogodišnjoj IWA predstavili tri nove konstrukcije zrna, koje su namenjene bezbednonosnim službama širom planete. Njihov produkt EPT duty ammunition u kalibru 9×19, je metak osmišljen da se standardnoj pištoljskoj municiji pojača zaustavna moć, a istovremeno spreči kolateralna šteta u vidu nehotičnog povređivanja. Cilj je načelno ostvaren, tako se šupljina u vrhu zrna ispunjava umetkom od sintetičkog materijala. Pri udaru u cilj, zrno ekspandira bez odvajanja fragmenata, a municija je manje toksična po korisnika. Podvarijanta ovog metka je FN 9 mm EPT (EuroPolice Training), namenjena uvežbavanju gađanja u zatvorenom prostoru, gde se opasnost od rikošetiranja svodi na minimum.
Nov kalibar – istinska retkost
Konstruktorsko i balistički je interesantnija nova FN municija pod nazivom .50 cal. Short Range, koja omogućava da se se potentnim metkom 12,7×99 Browning, mogu izvoditi vežbe gađanja i na strelištima manje veličine, koja su inicijalno namenjena oružju kalibra 7,62×51 NATO. Prema navodima proizvođača, ovaj metak kraćeg dometa ima identičnu trajektoriju kao i standardni sve do daljina od 800 metara, što je idealno za trening dalekometnim puškama na manjim poligonima.
Među lovcima koji preferiraju razantne kalibre, dva nova metka Nosler, sigurno će naći poklonike
S obzirom da su potpuno novi kalibri postali istinska retkost, pažnju prisutnih na sajmu privukao je američki proizvođač „Nosler“ iz Oregona, koji je lansirao novi metak velike polazne brzine namenjen lovu. Komercijalni naziv novog metka je .28 Nosler, a laborisan je zrnom prečnika 7 mm s velikom polaznom brzinom. Pre godinu dana je ova firma prezentovala novitet .26 Nosler, koji je zrnu kalibra 6,5 mm obezbeđivao startnu brzinu od 1.040 metara u sekundi, kao i položenu putanju i očuvanu energiju sve do daljine od 400 jardi. Nešto uvećani novitet za ovu godinu, deklarišu kao „najmoćniji sedammilimetarski kalibar na svetu“, a metak nije prevelikih dimenzija, tako da se može koristiti iz karabina koji imaju sanduk namenjen metku .30-06 Spr. i sličnim. Za sada se ovaj metak nudi sa zrnima mase 175 i 160 grejna, koja nakon opaljenja imaju nešto veću ili identičnu brzinu kao i provereni 7 mm Remington Magnum.
Filipinska korporacija ARMSCOR iz grada Marikina, privukla je dosta pažnje svojim malokalibarskim metkom .22 TCM9R. Ova fabrika je dokazala svoj potencijal proizvodeći pištolje sistema 1911 i prodajući ih u SAD i Evropi, pod brendom „Rock Island Armory“. Njihov ovogodišnji novitet je redimenzionirani metak .22 TCM, kako bi se pojednostavila konverzija standardnih pištolja u kalibru 9×19 na municiju malog impulsa. Dobijen je zanimljiv koncept skraćene i redizajnirane čaure metka .223/5,56×45, tako da ima istu dužinu kao i čaura pištoljskog metka 9 mm Para.
Filipinski malokalibarski eksperiment TCM9R se već nudi sa nekoliko tipova zrna kalibra .22
Barutno punjenje od nepunih deset grejna pokreće zrno mase 40 grejna, koje se proizvodi u više tipova: JHP (Jacketed Hollow Point), JSHP (Jacketed Soft Hollow Point) i PTFN (Pointed Tip Flat Nose). Interesantno je kako se samo izmenom cevi skoro svi najpoznatiji službeni pištolji „duge devetke“ mogu da konvertuju na ovaj maleni metak, čak i bez promene okvira. Istina, polazne brzine od 640 m/s, skoroo da nas razuveravaju u smislu prijatnosti gađanja, ali ovo je jedan od metaka koji bismo zaista želeli da isprobamo.
Već nekoliko godina je primetan trend da se klasična karabinska municija namenjena lovu sve ređe laboriše uobičajenim zrnima tipa Soft Point sa izloženim olovnim vrhom, već je zavladao trend da se prednji upušteni deo zrna popunjava polimerskim, oštrim umetkom. Tipičan predstavnik ovog pristupa je Sierra Tipped Match King, a generalno se može konstatovati kako su se lovački i takmičarski meci u najčešćim kalibrima, ovim skoro izjednačili u smislu trajektorije zrna do cilja.
Drugačiji pristup
Prikazao je evropski velikan „Krieghoff“ na svom KSB metku, odnosno zrnu kontrolisane fragmentacije, koje se pri udaru odvaja u tri segmenta posle duboke penetracije. Potpuno bezolovno zrno ima šest tankih obujmnih prstenova, koji reduciraju bočni potisak zrna pri urezivanju u cevi, čime se sprečava erozija i pregrevanje cevi – a to je česta neželjena pojava kod monolitnih zrna. Da će ovo biti uspešno lovačko zrno, garantuje podatak da će ga po nacrtima koje je sačinio razvojni tim „Krieghoffa“ proizvoditi rafinirana švedska fabrika „Norma“, najpre u kalibru .30-06 sa zrnom mase 137 grejna.
Nama skoro nepoznata litvanska kompanija „DDupleks“ je prezentovala sačmarsku municiju inovativnog koncepta. Njihov patron nazvan Kaviar Black u standardnom kalibru 12/70, odlikuje se polietilenskim projektilom mase 29,5 g u koji su ulivene metalne kuglice. Sve naoko deluje kao da je u kalupu za slug zrna, po rastapanju izmešana plastika i najsitnije dramlije namenjene lovu prepelica. Proizvođač iz Rige je naveo početnu brzinu od 330 m/s i 1.605 džula energije isporučene na cilj, što bi trebalo da bude optimalno za više namena, poput odbrane imovine, borbene upotrebe na kraćim distancama, kao i neke sportske discipline. To ćemo moći da proverimo već u septembru, kada se održava IPSC Shotgun, Svetsko prvenstvo u Italiji.
Kad smo već kod Apeninskog poluostrva, pomenimo i da fabrika „Fiocchi“ agresivno reklamira svoj EMB (Expansion Mono Block), metak u kalibru 9×19 sa monolitnim zrnom od 92 grejna, izrađenim od legiranog bakra. Ovo zrno prema promotivnim podacima ekspandira uvećavajući svoj inicijalni promer dvostruko, ali i ranije su se pojavljivale ovakve konstrukcije, pa nisu zaživele.
Njihovi zemljaci iz patronskog giganta „Baschieri & Pellagri“ eksperimentišu s municijom nazvanom Dual Shock, koja je laborisana sačmenim kuglicama različitog promera i smeštenim pregrađeno u dve komore unutar patrona. Namenjena odstrelu ptica u preletu, ova municija nema olovne već čelične i mesingane kuglice, što je ustupak modi netoksičnog metka za lov.
U Italiji se proizvodi i neobična municija Multiple Impact Bullet, koju dalje distribuira američka kompanija „Advanced Ballistic Concepts“. Potpuno neuobičajeno, projektil ovog metka se razdvaja na tri nezavisna segmenta, povezana kablom minijaturnog promera, što bi trebalo da kratkocevnom oružju i sačmaricama na najkraćim defanzivnim distancama, obezbedi enormnu zaustavnu moć. Za sada, ova municija u kalibrima .45 ACP i 12/70 deluje samo zanimljivo, a tek bi obimniji testovi mogli da pokažu stvarnu upotrebljivost.
Opasno zrno
Ništa manje skepse ne izaziva ni municija Xtreme Penetrator koju pravi firma „Lehigh Defense“ iz Pensilvanije, a koja bi trebalo da omogući veliku probojnost pištoljskim i revolverskim kalibrima, samo na osnovu toga što je zrno napravljeno od bakra i pri vrhu ima krstoliki oblik. Sličan nonsens se po astronomskim cenama (150 dolara za 40 metaka u kalibru .40 S&W) već može kupiti u američkim prodavnicama, a pod čudnim nazivom G2 Research RIP. Zrno ovog metka deluje opasno i po samog korisnika, odnosno već pri punjenju okvira je skoro zagarantovano da će se neko povrediti, jer su u fabrici „Maxsell“ došli do zaključka da bakarno monolitno zrno naprave u formi višestrukih iglica bočno uvezanih do oblika kalote. Možda je budućnost municije u ovakvom konceptu…
Iole stručnijim posetiocima ovogodišnjeg sajma IWA, moglo se dopasti ono što svojim razvojem nudi municija pod nazivom PolyCase Inceptor. To je još jedno bezolovno zrno, za koje osnivač firme, Paul Lemke tvrdi kako se umešnim oblaganjem bakarnog jezgra najlonskim slojem, postiglo očuvanje svih karakteristika standardnog projektila, ali uz manje zagađenje okoline i oštećivanje oružja.
Za kraj još i da pomenemo kako je američki ogranak korporacije „SIG Sauer“ nastavio da unapređuje svoju municiju .300 AAC Blackout, pa se pojavilo i zrno od 220 grejna Open Tip Match, koje ima bolje balističke karakteristike od prethodnog. Ovaj metak je skoro idealan za upotrebu u prigušenom oružju razvijenom iz AR15 platforme, jer je podzvučno i omogućava upotrebu u STANAG 4179 okvirima namenjenim municiji 5,56×45.
tekst i slike: Milan MILANOVIĆ