Mosad VS Hezbolah

Hezbolah je islamistička politička stranka i militantna grupa, na čijim se čelu nalazi generalni sekretar Hasan Nasralah od 1992. godine. Paravojno krilo Hezbolaha je Savet džihada, a političko krilo je Lojalnost bloku otpora u Parlamentu Libana. Oružana snaga  se smatra ekvivalentnom armiji srednje veličine.
Hezbolah su osnovali libanski klerici, prvenstvo radi borbe protiv Izraela tokom invazije na Liban 1982. godine. Usvojili su model koji je postavio ajatolah Ruholah Homeini nakon Iranske revolucije 1979, a osnivači stranke su odabrali ime „Hezbolah” po Homeinijevom izboru. Od tada su razvijene bliske veze između Irana i Hezbolaha.Organizacije je uspostavljena uz podršku 1500 instruktora Korpusa Čuvara Islamske revolucije (KČIR) i okupila je razne libanske šiitske grupe u jedinstvenu organizaciju, kako bi se oduprli izraelskoj okupaciji južnog Libana. Tokom građanskog rata u Libiji, u Hezbolahovom manifestu iz 1985. navedeni su ciljevi, kao što su proterivanje „Amerikanaca, Francuza i njihovih saveznika u potpunosti iz Libana, stavljajući tačku na bilo koji kolonijalistički subjekt na našoj zemlji”. Hezbolah se takođe sukobio sa Armijom Južnog Libana (AJB) i Izraelskim odbrambenim snagama (IOS) u sukobu u Južnom Libanu 1985—2000, a ponovo se sukobio sa IOS u Libanskom ratu 2006. godine. Tokom rata u Bosni i Hercegovini 1992—1995, Hezbolah je organizovao dobrovoljce za Armiju Republike Bosne i Hercegovine.


Od 1990. Hezbolah učestvuje u libanskoj politici, u procesu koji se opisuje kao libanizacija Hezbolaha, a kasnije je bio libanske vlade i deo političkih saveza. Nakon libanskih protesta i sukoba 2006—2008, obrazovana je vlada nacionalnog jedinstva 2008. sa Hezbolahom i njegovim opozicionim saveznicima koji su dobili 11 od 30 mesta u vladi, što je bilo dovoljno da stekne pravo veta. U avgustu 2008, nova libanska vlada je jednoglasno odobrila nacrt izjave o politici kojom se priznaje postojanje Hezbolaha kao oružane organizacije i garantuje njegovo pravo da „oslobodi ili povrati okupirane zemlje” (kao što su Šebine farme). Hezbolah je deo libanske Osmomartovske koalicije, kojoj je suparnička Četrnaestomartovska koalicija. Ima snažnu podršku među libanskim šiitskim muslimanima, dok se suniti ne slažu sa njegovom agendom. Takođe, Hezbolah uživa podršku u nekim hrišćanskim područjima Libana. Od 2012, Hezbolah je učestvovao u građanskom ratu u Siriji na strani sirijske vlade protiv sirijske opozicije, koji je Hezbolah opisao kao cionističku tvorevinu i „vahabijsko-cionističku zavjeru” da bi se uništio njihov savez sa Bašarom el Asadom protiv Izraela. Od 2023. do 2015, Hezbolah je rasporedio svoju miliciju u Siriji i Iraku u svrhu borbe ili obuke mjesnih milicija za borbu protiv Islamske Države. Na opštim izborima u Libanu 2022, Hezbolahovo političko krilo je osvojilo 15 mandata, a Osmomartovska koalicija je osvojila 61 od 128 mandata u Parlamentu Libana.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još