Svet municije
Patronska municija za lovačke puške na našem podneblju i širom Evrope, skoro čitav vek zasnivala se na dva najpopularnija kalibra – 12 i 16, dok su ostali bili znatno manje korišćeni. Pod snažnim američkim uticajem, prethodne dve decenije, izbor većeg broja korisnika postali su laganiji kalibri 20 i 36, a sada je primetno kako se novi život želi udahnuti, još jednom i skoro zaboravljenom metku. Negde na sredini između “dvadesetice” i patronu sa anglosaksonskom oznakom .410 po balističkim svojstvima nalazi se metak 28. Za njega italijanska kompanija “Fiocchi” ambiciozno nudi patrone Golden Waterfowl u kalibru 28 dužine čaure 3 inča, naročito pogodne za upotrebu iz pušaka Benelli Ethos, a sačma je načinjena od bizmuta.
Još devedesetih godina prošlog veka pokušavalo se da ovaj manje poznati i retko korišćeni metal zameni olovne ili čelične kuglice sačmene municije. No tadašnja tehnologija prerade nije uspevala da svede fragmentaciju projektila prilikom udarca u cilj. Očigledno je to sada uspešno rešeno, tako da smo dobili municiju sa sačmom koja je približne mase kao olovna, ne haba cevi starijih pušaka kao čelična, a pritom je apsolutno netoksična. U pojedinim regijama je na snazi zabrana lova municijom koja ima olovne projektile čija je površina bez sloja zaštite, jer se smatra kako živom svetu na više načina ugrožava život prisustvo ove materije.
Tome se priklonio i “Remington”, sada u vlasništvu firme “Vista Outdoor”, koji je plasirao liniju municije HeviBismuth u svim kalibrima lovačkih patrona, osim najvećeg 10. “Winchester” je otišao korak dalje razvijanjem palete metaka za glatkocevno oružje namenjenom lovu i sportu, koja je nazvana “BioAmmo”. Njihov cilj je bila sasvim nova konstrukcija koncentratora koji nije sačinjen od plastike, jer je konstatovano dao na lovnim terenima i poligonima gde se održavaju treninzi ili takmičenja u gađanju glinenih golubova, ostaje ogromna količina ispaljenih korpica od sintetičkog materijala koji ima veliko vreme raspadanja. Ovakva ekološka svest i primena biorazgradivih materijala kao alternative je vrlo zanimljiva, te ćemo joj naknadno posvetiti još pažnje, pogotovo što je i italijanski proizvođač “Baschieri & Pellagri” svoje patrone koje koriste Gordon System sa smanjenim trzajem, sada serijom Green Core takođe prilagodio komponentama razgradivim u prirodi.
Kalibar .22 Long Rifle se kod nas koristi za sport i rekreaciju, a u drugim zemljama je dopušten i za lov, odnosno odstrel sitnih štetočina, ali svakako još uvek ubedljivo najprisutniji. Zbog toga fabrike municije konstantno pronalaze načine da poboljšaju MK metak. “Lapua” je sada predstavila svoju municiju Super Long Range .22 LR koja omogućava ostvarivanje pogodaka na udaljenostima od 250 metara, ukoliko se koristi adekvatno oružje. Laboracija je zasnovana na olovnom zrnu mase 40 grejna (koje je devijacija prilikom proizvodnje), čaurama bez zazora i barutu koji sagoreva u projektovanim vrednostima kako bi se ostvario superiorni balistički koeficijent. Meksička firma “Aguila” takođe je ostavila iza sebe mnoga zvučnija imena, jer je na tržištu sve traženija njihova municija .22 Target Competition, koja takođe ima olovno zrno mase 40 grejna, ali finalna kontrola je rigorozna pa se iz puške obrtnočepnog zatvarača i duge cevi na udaljenosti od 50 metara ostvaruju grupe pogodaka manje od 25 mm u prečniku. Fabrike koje proizvode ovaj kalibar bi trebalo da se ugledaju na njih, jer sigurno će se u narednom periodu čak i od najjeftinije municije tražiti da ostvaruje tačnost pogodaka u domenu takmičarskih rezultata.
Renomirani RWS u kalibru .22 LR nudi čak devet vrsta metaka pod imenom Premium Line, kao i tri Professional Line. Tako su se uz britanski “Eley” učvrstili na liderskim pozicijama sportsko-takmičarske municije, jer verzirani strelac smešta hice praktično u jednu rupu na meti udaljenoj 50 metara, a fabrika garantuje grupe od 2 MOA na dvostruko većoj razdaljini. S druge strane, nama neznana nemačka firma “Nammo Schonebeck GmbH” po nižim cenama na tržište je plasirala MK municiju SK Biathlon Sport sa zrnima koja imaju posebni premaz lubrikantom radi umanjenja naslaga olova u kanalu cevi. Švedska “Norma” je otišla korak ispred svih konkurenata metkom koji ima drugačiji oblik zrna – nalik raketi. Reklamna kampanja sadrži podatke kako se na opitnim gađanjima ostvarivalo kontinuirano pogađanje metalne kružne siluete prečnika 30 cm na udaljenosti od 500 metara, municijom iz serije XTREME LR-22, koja ima zrno mase 43 grejna sa udubljenim dnom projektila čime se ostvaruje stabilizacija jer barutni gasovi deluju na taj deo poput mlaznice rakete.
R.K.