Genijalnost i superiornost
Roj Vederbi (Roy Weatherby) je američka legenda u svetu oružja, a to tamo nije lako postati. U SAD, hiljade veoma edukovanih ljubitelja oružja, u svakom trenutku radi na usavršavanju postojećih i pronalasku novih metaka, kalibara, oblika zrna, načina bravljenja pušaka, usavršavanja sistema okidanja… I svega onoga što poboljšava preciznost pogotka, na što većim daljinama. Poklonici preciznog pogotka nazivaju se “wildcatters” i na scenu su stupili odmah posle Drugog svetskog rata, da bi im se danas broj znatno povećao. „Vajldkatersi“ su u svojim istraživanjima i praktičnim ogledima, doneli mnoštvo izvrsnih novih kalibara, oblika zrna, tipova oružja, montaža optičkih nišana. Njihove izume, dokazane na stalnim takmičenjima u preciznom gađanju, uvrstile su u svoje proizvodne programe i velike fabrike: „Winchester“, „Remington“, „Federal“…
Jedan od najpoznatijih „vajldkatersa“ svih vremena je Roj Vederbi. Još 1947, izradio je metke koji su se kosili sa tada važećom logikom: teško zrno – umerena brzina. Roj je zrnima poboljšavao oblik i davao za ono vreme enormne brzine. Pročuo se, jer se, njegov metak .220 Rocket, ubrzo našao na pobedničkom postolju na većini takmIčenja, a bio je najefikasniji i za lov odgovarajuće divljači. Vederbi ide dalje i radi familiju metaka u kalibrima od najmanjeg .224 Weatherby Magnum, do ogromnog .460 Weatherby Magnum. Istovremeno, Roj Vederbi kod renomiranih radionica izrađuje precizne obrtno-čepne puške, najpre u sistemu Mauser 98. Zatim se pojavljuje najveći Vederbijev izum – obrtno čepni zatvarač Weatherby M58, koji je imao devet zabravljujućih bregova – bradavica (u tri reda, po tri). Ručica zatvarača pomerena uvis za samo 54 stepena, odbravljivala je svih devet bregova. To je, u tom trenutku, bilo remek-delo. Puška konačno dobija naziv Weatherby Mark V i ulazi u istoriju. Najveći američki autoriteti tog vremena (a i uopšte), Elmer Keit, Džek O Konor, Viver, Džef Kuper – složno su podržali genijalnost Vederbijeve puške i superiornost njegove „magnum“municije. Tako je stvorena legenda. Roj je, uporedo sa puškom Mark V (sa devet bradavica), proizvodio i pušku Mauzerovog sistema Vanguard (prethodnica – prethodnik). I to je bila odlično urađena puška, ali i znatno skuplja od sličnih konkurentskih pušaka „velike tri sedmice”: Remington 700, Winchester 70 i Ruger 77. Posle smrti Roja Vederbija početkom sedamdesetih godina 20. veka, posao je nastavio njegov sin Ed i kako „iver ne pada daleko od klade“, veoma uspešno. Ed je uspeo da pušku Vanguard, korišćenjem nešto jeftinije uvozne orahovine ili uvođenjem polimerskih kundaka, kao i nekim tehnološkim pojednostavljenima, dovede do cenovnog nivoa, “tri sedmice”. Puška je, iako jeftinija i dalje bila odlična i dobro se prodavala. Fabrika je, želeći da što više razdvoji svoja dva modela Vanguard (mauzer zatvarač), i Mark V, kao garanciju za preciznost Vanguarda davala sertifikat da puška, fabričkom SAD municijom, pet metaka na 100 jardi garantovano grupiše u krug prečnika 1,5 inča (38 mm). Strelci u SAD su nepoverljivi, odmah to isprobaju i šta su dobili: svaka puška Weatherby Vanguard davala je znatno uže grupe (ispod 38 mm), nego što je to fabrički deklarisano. Kupci se obično žale da proizvođač nešto nije ispoštovao. Ovde je bio obrnuti slučaj. Strelci pišu fabrici i objavljuju testove u oružarskim revijama, da Weatherby Vanguard daje znatno uže grupe, nego što fabrika tvrdi. Ed Vederbi dobro zna da je njegova puška veoma precizna, radi novi polimerski kundak, u nečemu rekonstruiše cev i na tržište izbacuje još precizniji Vanguard, koji se sada zove Sub-Moa Varmint.
Neki čitaoci znaju šta znači Sub-Moa Varmint, ali za manje upućene, dajemo objašnjenje. Uglovi se mere stepenima. Jedan stepen ima 60 minuta. Jedan uglovni minut obeležava se sa MOA (minut of angle) na daljini od 100 jardi (91,44 m), iznosi 1,047 inča (26,5938 mm). Znači da fabrika sada za pušku Weatherby Vanguard Sub-Moa Varmint, garantuje grupu užu od 26,6 mm. Varmint znači da je namenjena za gađanje sitnih štetočina na velikim daljinama ili streljačku disciplinu, koja simulira ovu interesantnu vrstu lova. Tako su strelci širom sveta, za razuman novac, dobili prestižnu i vrlo preciznu pušku. Ed Vederbi je kompletnu izradu ove puške poverio japanskoj firmi „Howa Machinery ltd, Kiyosu, Aichi“. Novi Vanguard Sub-Moa je ponuđen u malom, novom i sve popularnijem kalibru .204 Ruger, zatim u ultra-brzom .22-250 Magnum, kao i popularnim NATO kalibrima .223 Remington i .308 Winchester. Ugrađena je precizna meč cev, sa target obradom krune cevi, ali ne velike dužine. Dužina od samo 559 mm je izabrana baš iz praktičnih razloga, jer je namena puške i stvarni lov na većim daljinama, što automatski odbacuje duge, teške takmičarske cevi. Tako puška sada ima kompaktnu ukupnu dužinu od 1054 mm i masu od 3786 g. „Weatherby“ je slavna fabrika i zatvarač Vanguarda je izrađen iz jednog komada kovanog čelika. Znači, zabravljujući bregovi, cilindrično telo i ručica – sve je jedan otkovak. Izvlakač je smešten u čelu zatvarača, a izbacivač je opružnog tipa i tu vidite da se odstupilo od konstrukcije Mauser 98. Na desnoj strani zatvarača, nalaze se tri veoma važne rupice. Ovi otvori čuvaju glavu strelcu, ako dođe do neželjenog i vrlo opasnog prskanja čaure ili probijanja kapisle. Kroz te otvore bi se u tom slučaju, bezbedno u desnu stranu, odveli vreli barutni gasovi. Kočnica sigurno koči „sve“: obarač, ručicu i udarnu iglu i ima dva položaja “S” (safe) i “F” (fire). Sila na obaraču je fabrički podešena na 1,8 daN, ali se u Americi uvek nađu male firme (kao „Timney“) koje nude novi zasebni skop za okidanje. Kome nije dovoljno dobar „vederbi“ sklop obarača, može da dokupi i “timnija”. Izvrstan polimerski hrapavi kundak, rađen je sa posebnom pažnjom. U njega je uliven super čvrsti dur-aluminijumski “beding” – uležištenje koje prihvata ocevljeni mehanizam. Apel našoj „Zastavi“: nijedan ozbiljan proizvođač više ne spušta ocevljeni mehanizam puške, direktno u drveni kundak. Weatherby Vanguard Sub-Moa ima integralni magacin sa pomičnim dnom, koji prima pet metaka. Stigli smo do testa koji je radio poznati američki “Guns Magazine“ i tu je ova puška, opremljena izvrsnim austrijskim optičkim nišanom Kahles Helia 4-12×50, ponovo dala mnogo bolje rezultate nego što su fabrički deklarisani. Prečnik najuže grupe (municija .204 Ruger Hornady 32 grs) iznosio je samo 11 mm. A prosek od čak 15 grupa iznosio je samo 14,7 mm. Vidite da je to daleko, daleko uže od 1 MOA/100 jardi (26,6 mm).
R.K.