Konzervativni “fantom“
Novi pištolj “Češke zbrojovke A.S.” je moderno, modularno oružje, konzervativnog, klasičnog izgleda, interesantan i zbog nekih novih rešenja, nastalih kombinacijom najboljih karakteristika prethodnih modela ovog proizvođača
Nedavno se navršilo 40 godina, od kada je (29. aprila 1969.) fabrika „Uhersky Brod“ konstruisala najbolji češki pištolj svih vremena i danas jedno od najkopiranijih oružja ovog tipa u svetu – legendarni model CZ75. Ovaj pištolj se pokazao, kao jedna od najboljih konstrukcija, uopšte. Tada još uvek deo vojno-civilnog kompleksa „Brno“, fabrika je postala samostalna 1. maja 1992, od kada nosi naziv „Česka zbrojovka A.S.“ i bavi se proizvodnjom vojnog, policijskog, kao i civilnog sportskog i lovačkog oružja, delova i komponenti za avio-industriju i specijalnih mašina i alata za mašinsku industriju. Ulaskom Češke Republike u Evropsku Uniju, u fabriku je stigao nemački finansijski kapital, što je kvalitet proizvodnje (i pre toga odličnog oružja), podiglo na još viši nivo. Danas, fabrika proizvodi i neke modele koji se ubrajaju u sam svetski vrh.
Privlačan za službenu upotrebu
Poznata je činjenica da je jedan od proizvoda kome slavu duguje i naslednik čuvenog CZ M75, model SP01, u svim varijantama (Shadow, Mamba, SAMI) i koji danas važi za jedan od najboljih i najtraženijih, pre svega sportskih (IPSC u klasi production), ali i službenih pištolja u svetu. Ovih dana dobio je naslednika, u modelu SP01 Phantom, koga smo i testirali. Jedna od osnovnih karakteristika dosadašnjih pištolja porodice M75, bila je da su svi, do poslednjeg delića, napravljeni od čelika. Tako su, uprkos nešto većoj masi bili veoma čvrsti i izdržljivi, uz mnoge druge izuzetne karakteristike, o čemu je do sada više puta pisano. Upravo tu i leži najveća novost, koju donosi novi Phantom, čiji je ram od livene polimerske plastike
Pištolj CZ 75 SP01 Phantom je samo varijanta nove porodice pištolja CZ M75 SP01 Tactical, čiju konstrukciju u potpunosti prati. Ono što ga čini različitim od ostalih modela je da, zahvaljujući manjoj masi (koju duguje ramu, izlivenom od veoma izdržljive plastike), predstavlja privlačan pištolj za službenu upotrebu, što nije moglo baš izričito da se tvrdi za ostale. Do toga je došlo tako što je osnovni, vojno-policijski model M75 ojačavanjem i blagim povećavanjem, prilagođen prvenstveno sportskoj upotrebi, gde se kao teško i stabilno oružje, odlično pokazao kroz seriju SP01. Međutim, to ga je i učinilo neprikladnim za nošenje i službeno korišćenje, koje ipak zahteva oružja manjih gabarita i mase. U konstruisanju modela SP01 Phantom, krenulo se obrnutim redom, projektovanjem novog i lakšeg rama, kombinovanog sa nekom od odabranih karakteristika proverenog i priznatog modela, iz kog je i nastao.
Opisujući novi SP01 Phantom, mogli bi da kažemo da je veoma moderan, ali ne i kompaktan pištolj. Sigurno spada u najmodernija modularna oružja poslednje generacije, kod kojih je na jednoj platformi moguće individualno prilagođavanje po želji korisnika, pri čemu je zadržana maksimalna jednostavnost izrade i eksploatacije. Iako po dimenzijama ne odstupa mnogo od ostalih SP01 Tactical pištolja, reč je o veoma moćnom i drugačijem oružju kalibra 9×19 Para, a kapaciteta čak 18+1 metak.
Pištolj SP01 Phantom je oružje punog formata, ukupne dužine 207 mm, visine 147 mm (bez okvira), maksimalne širine 37 mm i mase od 800 g. Ima cev dužine 120 mm sa četiri polja i žleba i desnim korakom uvijanja. Ipak, ono što ga čini posebno interesantnim nisu izbor kalibra, ni dimenzije, koji su danas veoma uobičajeni, već sasvim nova rešenja, nastala kombinovanjem najboljih karakteristika svih prethodnih modela – ali i neka, koja kod ovog proizvođača do sada nisu viđena.
Udoban i siguran
Bravljenje ovog modela je poznato Browningovo, kratkim trzajem, nastalo usavršavanjem na pištoljima M1911, FN HP i legendarne Peterove brave sa modela SIG P210 (kao i kod modela M75, iz koga vodi poreklo). Zahvaljujući klasičnoj bravi, sa dva brega na cevi, koji brave u unutrašnje ispuste na navlaci, uz sigurnost i pouzdanost, ovo oružje ima i konzervativan, klasičan izgled, potpuno različit od najvećeg broja novih modela četvrte generacije. Doduše, u odnosu na druge varijante iz porodice, kod modela SP01 Phantom, cela navlaka i brava su stanjeni tako, da se maksimalno smanji masa. Time je dobijena nešto drugačija, potpuno nova linija navlake, iako je silueta oružja ostala sasvim prepoznatljiva.
Navlaka je maksimalno olakšana, sužavanjem u prednjem (gornjem) delu, iznad linije vođica, tako da vizuelno podseća na onu na pištolju P210. Bez ikakvih detalja sem sitnih, ali agresivnih žlebova za repetiranje u zadnjem, proširenom delu, čime je prilično smanjena masa ovog lakog dela pištolja. To pozitivno deluje na brzinu same navlake, koja je veća nego kod bilo kog drugog modela iz ove porodice. Na navlaci se sa desne bočne strane nalazi veliki poznati izvlakač (ujedno i pokazivač metka u cevi), što je i jedini detalj na njoj. Cev je celom dužinom ravna i smeštena klasično, sa vođenjem u prednjem delu, integralnim čepom u navlaci.
Sa ramom, stvari stoje drugačije. Na prednjoj donjoj strani koja ide do vrha navlake (long dust cover), načinjena je integralna Piccattiny šina, u vidu dva paralelna kanala ulivena u bočne stranice i pet rebara sa donje strane. Ovo dozvoljava montažu svih svetlosno nišanskih jedinica na tržištu, jer je postao nezaobilazan detalj pištolja koji pretenduju da uđu u službenu upotrebu, čak i onih najmanjih. Iako je izliven od plastike, na ramu nema posebnih rešenja, koja nisu već viđena na nekom od drugih, novih pištolja. Tako je sistem za rasklapanje preuzet sa M75 klasičnom spojnicom, koja spaja navlaku i ram, a slični su i dizajn i komande kojima je kompletiran. Navlaka se u ramu kreće po čeličnim vođicama (ukupno četiri i to dve u prostoru iznad obarača i dve na kraju), koje su zajedno sa celim mehanizmom, obaračem i polugom za zapinjanje uliveni u njega, kao jedna celina. Jedina neobična osobina ulivenih vođica u odnosu na druge modele na tržištu je njihova širina, znatno veća nego kod drugih polimerskih modela. Time je ostvarena bolja kontrola kretanja navlake, uz smanjenje tolerancija između njih.
U zoni navlake proširen, ram ovog modela se sužava u veoma tanku i izuzetno komfornu dršku, kojoj verovatno ne može da parira nijedna druga, konstruisana za pištolj sa dvorednim okvirima, dugi rep zaštitnika šake i veliki, pravougaoni branik obarača. Da bi svoj novi model SP01 Phantom učinio još udobnijim za rukovanje, proizvođač ga je ponudio sa modularnim, izmenljivim zadnjim delom drške, koji se jednostavno otkači posle izvlačenja poprečne čivije i zameni odgovarajućim, većim ili manjim.
Odlična završna obrada
Uz izmenljivu zadnju stranu rukohvata i sami okviri igraju veliku ulogu u kontroli rukohvata. Pištolj se isporučuje sa dva čelična okvira povećanog kapaciteta, snabdevena plastičnim poklopcem, koji u vidu produžetka formiraju oblik i dužinu drške, koja odgovara bilo kojoj veličini šake.
Opšti kvalitet može da se oceni kao izuzetno visok, a završna obrada je odlična. Svi pokretni delovi su napasovani sa minimalnim tolerancijama, kreću se lako i bez grebanja. „Luftova“ između navlake i rama skoro da i nema, sve radi glatko i bez greške. Pištolj je finiširan sa mat crnom navlakom, zaštićenom epoksidnom farbom, što je danas uobičajeno, ali se za ovo oružje, zahvaljujući klasičnoj liniji, zaista može reći da je lepo.
Umesto mehaničke kočnice, na ovaj model je montiran dekoker, ali s obzirom da ima i sigurnosni zarez na klasičnom orozu tipa B (olakšan otvorom u skraćenom, zaobljenom repu) i unutrašnju automatsku kočnicu udarne igle, u vidu bloka koji je obuhvata, sve do trenutka kada je obarač povučen do kraja – to je sasvim dovoljno da pištolj bude apsolutno siguran za rukovanje.
Pištolj ima i odlično, klasično DA/SA okidanje, sa silom okidanja od oko 1.800 daN u SA i oko 5.700 daN u DA režimu i dobre nišane (podesive po pravcu i obeležene sa tri bele tačke). Sve to omogućava odličnu preciznost i iznenađujuću kontrolu. Kada smo ga isprobali na strelištu, pokazalo se da nema velike razlike u preciznosti i kontroli, u odnosu na ostale modele serije SP01, iako je od njih lakši za 350 g, što je mnogo kod ove vrste oružja. Mora se priznati da je odskok između dva metka nešto izraženiji nego kod čeličnog modela, ali je opšta kontrola ostala izuzetna. Uz to, na 25 m grupisao je pogotke u očekivanih 40-60 mm što je, jednostavno – odlično.
Kao kompenzacija malo većem odskoku (koji je sve izraženiji, kako se broj metaka u okviru smanjuje, jer se time dodatno smanjuje masa), pokazalo se da je mnogo agilniji u prenošenju s mete na metu, pa opšta upotrebljivost može da se posmatra kao približna čeličnom, posle nešto privikavanja, što je i očekivano, ali uz neuporedivo veći komfor pri nošenju.
Ima li za njega budućnosti, u mnoštvu novih modela četvrte generacije polimerskih, maksimalno uprošćenih oružja, među koje je uneo svoje, već zaboravljene osobine klasične konstrukcije s kraja prošlog veka – za sada je rano da se kaže.
Generalno, novi SP01 Phantom, sa svim karakteristikama ne donosi ništa što već nije viđeno, ali proizvođaču nudi šansu da i dalje uspešno konkuriše na segmentu tržišta, koje je tako vešto i uporno osvajao poslednjih 40 godina.
Zaključak bi, jednostavno, mogao da bude – čuveni proizvođač iz Uherskog Broda, ima još mnogo toga da kaže.
„Strelac“ i „Snajper“
Za potrebe testiranja ovog modela, korišćen je pištolj SP01 Phantom iz prodavnice „Snajper“ u Beogradu. Generalni uvoznik i distributer kompletnog programa oružja i dodatne opreme ovog proizvođača za Srbiju je „Strelac“ iz Beograda, kod koga trenutno mogu da se pronađu i drugi top modeli iz ove serije.
Boris VOJVODIĆ