Još jedan klon u nizu
Te 1982, legendarni rock sastav “Pink Floyd” objavio je album “The Wall”, a pesma “Još jedna cigla u zidu” postala je apsolutni svetski hit. Iste godine u Austriji, mašinski inženjer Gaston Glock pokrenuo je proizvodnju pištolja sa polimerskim ramom, koji je ubrzo preokrenuo situaciju na tržištu službenog oružja i sve do danas, predstavlja jedan od najuspešnijih modela. Naravno, drugi proizvođači nisu gubili vreme i ubrzo je ponuda novih “plastikanera” postala mnogo raznovrsnija. Jednostavnost, mala masa, visoka pouzdanost i pristupačna cena i dalje su najcenjenije odlike njegove konstrukcije, pa se skoro svaki novi model poredi sa njime.
Ostavlja jeftin utisak
Ovoga puta, na sajmu IWA 2013. u Nirnbergu, pažnju nam je privukao model koji je izložila relativno nepoznata kompanija “FMK Firearms” iz Kalifornije.
Reč je o drugoj generaciji pištolja 9C1, nastaloj na platformi koja se prvi put pojavila 2009. To je pištolj sa polimerskim ramom, koji ne može da sakrije svoju sličnost sa Glockom. Ipak, kako je naveo predstavnik kompanije gospodin David Wolfe, postoji i dovoljan broj razlika da se izbegne tužba zbog patentnih prava, a nas je privukla mogućnost da uporedimo te novitete sa proverenim rešenjima na uzoru. Model 9C1, prilično je kompaktno oružje ukupne dužine 174 mm, sa klasično žlebljenom cevi od 101 mm i maksimalnom širinom 29 mm. Sa praznim okvirom za 14 metaka kalibra 9×19, masa mu je 656 g. Oblik, dimenzije i uglovi rukohvata obezbeđuju udoban hvat i brzo, prirodno pronalaženje nišanske slike. Na zadnjem delu rukohvata postavljen je izmenljiv gumeni insert koji se jednostavno montira, a pošto dolazi u tri veličine dopušta strelcu da pronađe najudobnije rešenje. S druge strane, kontaktne površine čak i sa suvim rukama deluju pomalo klizavo. Sam materijal polimerskog rama ostavlja jeftin utisak, a tome dobrim delom doprinosi grub, nedorađen izgled sa tragovima livenja i oštro istaknutim linijama na mestu spajanja kalupa. Drugačija tekstura na površini i nekoliko minuta jednostavne dorade rama, dopineli bi znatno povoljnijoj oceni. Trenutni izbor boja polimerskog rama kreće se od tamno zelene, braon, boje peska i ružičaste. Izgleda kao da crni pištolji više nisu u trendu?
Civili u prvom planu
Sa donje strane rama ulivena je šina za motažu dodatne opreme, ali sa samo jednim poprečnim urezom, što se može pokazati kao ograničavajući faktor za pojedine uređaje. Iako je FMK 9C1 prošao zahtevne bezbednosne testove u Kaliforniji i Masačusetsu (dve savezne države u SAD sa najstrožijim propisima po pitanju bezbednosti vatrenog oružja), još nijedna policijska ili bezbednosna služba nije nabavila 9C1 za svoj sastav, pa se Kompanija okrenula civilnoj populaciji.
Komande imaju uobičajen raspored, pa je nadohvat desnog palca poluga ustavljača navlake. Pločica za rasklapanje je istovetna onoj na pištoljima Glock, a dugme za oslobađanje okvira ima oblik zaobljenog trougla, u bazi štitnika okidača i lako se prebacuje sa leve na desnu stranu, ali zahteva prilično snažan pritisak. Od sigurnosnih uređaja 9C1 nema vidljivu kočnicu, osim uređaja koji sprečava okidanje kada je okvir za municiju izvađen i jezička na prilično širokom okidaču, koji neće dozvoliti opaljenje ukoliko nije povučen do kraja. Za razliku od Glocka, FMK 9C1 ima modifikovano DAO okidanje sa relativno dugim hodom ujednačene težine. To znači da u slučaju “laganja” municije možete ponovo povući okidač kao kod revolvera, bez potrebe da delimično povučete navlaku unazad i opet napnete mehanizam (kao kod Glocka). Kada je metak u cevi, sa zadnje strane navlake izviruje za oko 3 mm, cilindrični indikator sa crveno obojenim telom koji, se može i opipati u uslovima loše vidljivosti. Nišani su niski, široki i uz svaki pištolj dolazi set sa šest zadnjih i dva prednja nišana sa belim tačkama, što olakšava podešavanje tačke pogotka.
Patetični citati
Navlaka je prizmatičnog oblika, izrađena od karboskog čelika i zaštićena crnim brunirom. Ali, umesto jednolične površine crne boje, svuda po navlaci su ispisani delovi Ustava SAD koji građanima garantuje pravo na oružje, zatim fraze “verujemo u Boga”, “Hvala Vam, američki vojnici”, “Sloboda”, a na širokom izvlakaču stoji “Ponosan Amerikanac”. Ovi patetični citati su možda primereni izložbenom primerku koji će krasiti nečiji zid iznad kamina, ali ovaj “plastikanac” je zamišljen kao samoodbrambeno oružje. Svakako, o ukusima ne vredi raspravljati. Pištolj FMK 9C1 je dobro koncipirano, snažno i jednostavno lično oružje. Cena od samo 300 evra, za pištolj u kvalitetnom plastičnom koferu, sa dva okvira, tri inserta drške i čak osam nišana, zaista predstavlja dobru ponudu. U poređenju sa Glockom nudi drugačiji sistem okidanja primereniji civilnim korisnicima, veliku vatrenu moć i dimenzije koje dopuštaju diskretno nošenje ispod svakodnevne odeće. Uprkos naporu da se razlikuje od svog uzora, suštinu nove generacije 9C1 sjajno opisuje već pomenuta rok balada – još jedna cigla u zidu, još jedan klon Glocka u nizu…
Test u Kolašinu?
Prvi susret sa modelom 9C1 doneo je osećaj da smo negde već videli taj pištolj. Kada smo u ponudi kompanije “FMK Firearms” videli da izrađuju i donji deo sanduka za Stonerovu platformu AR-15 od livenog polimera, setili smo se objavjenih fotografija crnogorskog pištolja Tara TM-9 sa veoma sličnom siluetom i njihove verzije jurišne puške TM-4 sa polimerskim sandukom. Iako je izbegao da direktno odgovori sarađuje li FMK sa “Perfection” DOO iz Kolašina, gospodin David Wolfe potvrdio je da povremeno sarađuju sa nekim evropskim proizvođačima oružja, uključujući i švajcarski “Bruger – Thomet”, koji je strateški partner crnogorske kompanije u razvoju, proizvodnji pa i u tržišnom nastupu. Nadamo se da će u budućnosti biti prilike da isprobamo i proizvode iz Kolašina.
Tekst i snimci: Dragan ŠAPONJIĆ