Dobro isprogramiran protivnik
Bez obzira da li je reč o vojniku, policajcu ili pripadniku neke službe za obezbeđenje, svaki profesionalac kome je posao povezan sa upotrebom oružja mora proći adekvatnu obuku. Naravno, njihov posao ne podrazumeva samo streljačko umeće, ali osposobljenost za efikasnu upotrebu oružja je esencijalni deo njihove profesije. Sve ozbiljne organizacije ovog tipa, ulažu mnogo vremena i materijalnih resursa da svom ljudstvu pruže kvalitetnu obuku. Razumljivo, jer se ta sredstva kasnije višesutruko isplate tokom radnog veka. A troškovi zaista nisu mali. Svojevremeno su objavljeni podaci da npr. nemački GSG-9 godišnje potroši više od million (tadašnjih) maraka, samo za nabavku streljačke municije! Pritom, reč je o malobrojnoj jedinici.
Iako ne treniraju svi kao ova elitna formacija, jasno je da su troškovi kvalitetne obuke visoki i već dugo se traži način za prevazilaženje ovog problema. Postoji čitav “univerzum” različitih trenažnih sistema, od vazdušnog i malokalibarskog oružja preko simunition patrona i sličnih tehničkih rešenja, ali svaki od njih uz neke prednosti ima i određene nedostatke. Posebno mesto u ovoj oblasti zauzimaju interaktivni video trenažeri. Ne tako davno, kada bi polaznici taktičke obuke sa oružjem napravili neku grešku, usledila bi ironična opaska instruktora da “to nije video-igra”. Ali, dinamičan razvoj računarskih tehnologija, uz pojavu znatno naprednijih uređaja unosi sasvim novi kvalitet u obuku.
Široka ponuda modela
Prilikom posete specijalizovanoj izložbi “Enforce Tac” u Nirnbergu pre nekoliko godina, upoznali smo se sa izvanrednim trenažnim sistemom GLADIO, koji dolazi iz kompanije “e.sigma” iz Minhena. Fascinirao nas je ovaj skup sjajnih tehničkih i programskih rešenja za bazični i napredni taktički trening sa individualnim oružjem, kako za pojedinca tako i za timove. Bili smo u prilici da isprobamo nekoliko scenarija i fascinirani smo u kojoj meri se obraća pažnja na detalje.
Ova privatna firma osnovana je 2001, ali kolektivno iskustvo razvojnog tima je preko 30 godina u dizajniranju i proizvodnji sofisticiranih simulatora i interaktivnih trening sistema za službenu i civilnu upotrebu. U ponudi je više verzija simulatora visokih performansi koji se lako prilagođavaju potrebama korisnika za specifične uslove obuke. Tako “e.sigma” nudi simulatore za obuku kontrolora letenja, radarskih operatera, pilota, vozača oklopnih vozila ili padobranaca u mnoštvu različitih situacija.
Sam sistem GLADIO je lako prenosiv (u nekoliko Pelican kofera srednjeg formata), brzo se postavlja i za njegovu instalaciju nisu potrebne posebne prostorije ili infrastruktura. Namenjen je upotrebi u zatvorenom prostoru i koristi najnoviju tehnologiju za generisanje slike na ekranima velikog formata. Prava novost i veliki pomak za kvalitet obuke je mogućnost da se osmisle različIti scenariji, od jednostavnog streljačkog treninga, do kompleksnih bitki sa većim brojem učesnika. Oprema tj. oružje koje se koristi u simulatoru je posebno prilagođeno, tako da je po formi, dimenzijama, težini i komandama identično pravom oružju. Ponuda modela se neprestano proširuje pa možete koristiti pištolje Glock, jurišnu pušku Steyr AUG, snajperku SSG 69, puškomitraljez MG-74, protivtenkovske rakete, a u najavi su HK MP5 i AK, ali spisak nije konačan. Osim fizičkih karakteristika, svako oružje kopira i način rada, tj. poluautomatsku ili rafalnu paljbu uz odgovarajuću kadencu i pokretne delove, čime su uz pomoć elektro-mehaničkog sistema (bez pirotehnike ili CO2) imitira trzaj. Trenutno, fokus je na novim modelima snajperskih pušaka. Osim oružja, uvežbava se i korišćenje opto-elektronske opreme, taktičkog svetla, suzavca u spreju, osmatračkih uređaja i komunikacione opreme.
Virtuelno okruženje
Odabrani scenario može biti kompletno kompjuterski generisan, ali se mogu koristiti i video realnog prostora u koji su “ubačene” digitalne slike pokretnih objekata, vozila i ljudi. Realističnost je fascinantna – navlaka pištolja ostaje u zadnjem položaju nakon ispražnjenog okvira, taj okvir ne može ponovo da se koristi pre nego što se virtuelno “napuni”, mehanički i/ili laserski nišani su veoma precizno podešeni, postoji LED indikator metka u cevi, mogućnost da instruktor odabere momenat “zastoja”, koji mora da se otkloni određenom procedurom… Sve su to bitni delovi taktičkog scenarija. Ali, ono što donosi realističan utisak ne primećujete uvek na prvi pogled. Na primer, položaj i dužina senki koji se menjaju u zavisnosti od kretanja ili doba dana, visina Sunca i Meseca na horizontu uslovljena je geografskom širinom područja koje odaberete itd…
Ovim je instruktorskom timu omugućeno da kreira vrlo širok dijapazon različitih situacija u okruženju po izboru, a uz snažan računar moguće je uskladiti događaje u kojima učestvuje više polaznika istovremeno, pa tako može da se simulira „prijateljska vatra“ ili uvežba timski rad u kretanju, čišćenju prostorija i međusobnom “pokrivanju” tokom (ne)planiranih akcija. Polaznici se u kratkim intervalima mogu postaviti u zahtevne i stresne situacije bez pravog rizika po njih ili druge učesnike vežbe.
Brušenje veština
Naravno, ni ovako sofisticiran sistem ne može u potpunosti zameniti vežbanje sa bojevom municijom na strelištu, ali predstavlja možda najbolju trenutno dostupnu alternativu. Zašto? Jednostavno, simulatori su najisplativije sredstvo za obuku. Njima se služe svi kojima je potrebno stalno uvežbavanje fine motorike i striktnih, složenih procedura.
Po ceni jednog automobile više srednje klase (oko 60.000 evra) GLADIO štedi na troškovima za municiju, izgradnju, održavanje ili najam strelišta, nema potrebe za transportom ljudstva do poligona, što predstavlja uštedu sredstava i vremena, broj mogućih situacija za uvežbavanje je praktično neiscrpan i što je veoma značajno, bezbednosni rizik praktično ne postoji. U prostoriji od nekoliko desetina kvadratnih metara, može se privremeno ili trajno postaviti GLADIO, koji će u roku od samo desetak minuta pružiti mogućnost za situaciono gađanje, kondicioniranje i uvežbavanje za koje bi na pravom strelištu bilo potrebno barem 50 metaka po strelcu, uz utrošak drugih, pratećih sredstava.
Pritom, GLADIO se lako može transportovati, tako da je u roku od samo nekoliko dana moguće “opslužiti” policijske ili vojne jedinice na različitim lokacijama. Time bi se obezbedilo da policajci i vojnici koji inače imaju samo nekoliko periodičnih gađanja godišnje, svoju veštinu “bruse” skoro svakodnevno, uz minimalna ulaganja i u komfornim, bezbednim uslovima. To je definitivno više od igre, a ovaj sistem treba imati na umu, makar kao referencu za testiranje u nekoj (nadajmo se) budućoj nabavci.
Dragan ŠAPONJIĆ
foto: “e.sigma”