Karabin plave krvi

Na svakom nirnberškom sajmu, štand austrijskog giganta “Steyr Mannlichera” zauzima ogroman prostor. Posebne postavke lovačkog oružja, pištolja, službenih, taktičkih i sportskih pušaka, svake godine privlače ogroman broj posetilaca.

Premijerno na nirnberškom sajmu predstavljen je “Steyr Mannlicherov” lovački karabin SM12
Premijerno na nirnberškom sajmu predstavljen je “Steyr Mannlicherov” lovački karabin SM12

Uz panoe, kataloge, diskove i video-prezentacije, štand pokriva dovoljan broj stručnih domaćina, koji su veoma dobro tehnički pripremljeni za sve vrste novinarskih pitanja. Ove godine je i iz lovne sfere “Steyr Mannlicherovog” oružja, novitet predstavljao lovački karabin SM12.

Industrijska imperija

Pušku smo dugo i pažljivo razgledali i detaljno ćemo je predstaviti odmah posle podsećanja na bogatu istoriju ove prestižne oružarske firme. Leopold Werndl je u austrijskom gradu Štajeru posedovao firmu za proizvodnju delova za oružje. Sin Jozef rođen 1831, od malih nogu je bio nadaren za tehniku i nauku. Jozef stasava školujući se u Beču i Pragu i po diplomiranju, prvu službu nalazi u vojnom arsenalu u Beču. Tu se prvi put sreće sa savremenim američkim visokoproduktivnim mašinama, koje su obeležile tehnološku revoluciju 19. veka.

Kundak SM12 je urađen od finog oraha, ima novu liniju, stepenasto svedenu bavarsku obrazinu i potpuno unapređenu ergonomiju
Kundak SM12 je urađen od finog oraha, ima novu liniju, stepenasto svedenu bavarsku obrazinu i potpuno unapređenu ergonomiju

Na očevo insistiranje Jozef napušta aktivnu vojnu službu, priključuje se ocu u vođenju porodične fabrike u Štajeru. Radi proširenja stručnih oružarskih znanja, najpre nekoliko godina živi i radi u nemačkom Suhlu, a potom prelazi Atlantik i radi u fabrikama “Colt” i “Remington”. Pun novih znanja i ideja 1853. se vraća u Austriju. Posle očeve smrti 1855, na majčino insistiranje, Jozef preuzima fabriku i potom je radikalno modernizuje. Tada kreće nova era firme “Werndl” u Steyru. U poslu se angažuju Jozefov brat Franc i nadareni konstruktor oružja Holub, pa se ubrzo pojavljuje savremena ostraguša Werndl-Holub. Puške, zvanično nazvane Gewehrmodel 1867, fabrika “Werndl” proizvodi za austro-ugarsku vojsku u količini od 100.000. Firma se širi, otvara pogone u Beču i Budimpešti i za prusku vojsku proizvodi čak pola miliona pušaka konstrukcije Mauser 1871. Pljušte ugovori za vojske Čilea, Kine, Francuske, Grčke, Irana i Rumunije. “Werndl”, kao osiguranje zaposlenosti fabrike u slučaju pada tražnje oružja, uvodi proizvodnju dinamo-mašina, elektro-motora i sijalica.

Na ovom karabinu glavni novitet je njegov udarni mehanizam. Puška se tokom celog lova nosi sa metkom u cevi ali sa relaksiranim-nategnutim udarnim mehanizmom
Na ovom karabinu glavni novitet je njegov udarni mehanizam. Puška se tokom celog lova nosi sa metkom u cevi ali sa relaksiranim-nategnutim udarnim mehanizmom

Zahvaljujući tome, Štajer u Austriji 1884. godine postaje prvi evropski grad sa električnom uličnom rasvetom. Stiže novi ugovor za bečki dvor, od 87.000 repetirki sa magacinom. Plemić i oficir Ferdinand fon Manliher je u to doba izumeo pouzdano punjenje obrtno-čepnih pušaka i u radu se pridružuje Jozefu Verndlu. Tako je 1886. nastao uzor kasnije slavne austrijske armijske puške Steyr-Mannlicher M1895. U to doba, daleko pre pronalaska antibiotika, Jozef Verndl posle prehlade, dobija upalu pluća i od nje umire 1899. Praktično, nije doživeo da sagleda kakvu je industrijsku imperiju stvorio. Firmu nastavlja da vodi četvoročlana uprava, kojoj se pridružuje vrhunski stručnjak Oto Šenauer. Početkom 20. veka Firma neverovatno raste, da bi u predvečerje Prvog svetskog rata sa 15.000 zaposlenih, bila najveća i najsavremenija oružarska firma na svetu. Po broju zaposlenih, ali ne i po savremenoj opremi, blizu joj je bio samo ruski TOZ – Tulski oruženij zavod.

 

V
U čeličnom sanduku zatvarač (safe bolt sistema) sigurno bravi putem 2×2 zabravljujuća brega

Posle Prvog svetskog rata, “Steyr Mannlicher” proizvodi bicikle, automobile i kamione. Posle Drugog svetskog rata, na predlog okupacionih savezničkih generala, ponovo počinje proizvodnja lovačkog karabina Mannlicher-Schoenauer. To oružje je tako kvalitetno, da se njgova redovna i proizvodnja novih modela znatno proširuje. Nastupa novo doba oružja Steyr Mannlicher. Firma se 1987, deli na “Steyr-Daimler-Puch” koji proizvodi vozila i “Steyr Mannlicher” koji pravi oružje. Mnogo slavnih i kvalitetnih lovačkih, sportskih i vojnih pušaka danas nosi natpis: “Steyr Mannlicher GmbH, Ramingtal 46, 4442 Kleinraming, Austria”.

Ponuda retkih kalibara

Na sajmu IWA 2013. premijerno je predstavljen najnoviji “Steyr Mannlicherov” lovački karabin SM12. Iako broj 12 asocira na godinu nastanka, 2012. u Nirnbergu nam je rečeno da će se u prodaji pojaviti tek u leto 2013. Tako da smo ga na Sajmu pažljivo pregledali, ali ga još niko nije isprobao u pravom lovu.

Karabin će se praviti u svim evropskim kalibrima od .243 Winchester, .270 Winchester, 7 mm-08 Rem, .308 Win.
Karabin će se praviti u svim evropskim kalibrima od .243 Winchester, .270 Winchester, 7 mm-08 Rem, .308 Win.

Za sada je predviđen u kalibrima .243 Winchester, 6,5×55 SE, .270 Win, 7 mm-08 Remington, .308 Winchester, .30-06 Springfield, 7×64, 8x57IS, 9,3×62. Pored ovih standardnih, radi se i u magnum kalibrima 7 mm Rem. Magnum, .300 Win. Mag, 8x68S, .300 Weatherby Magnum. Lepa ponuda kalibara i moramo da pohvalimo Austrijance koji su obuhvatili odlične, ali ređe zastupljene kalibre: švedski 6,5 mm, 7 mm-08, 8x68S i “Weatherbyev” .300 Magnum. Očigledan je napor proizvođača da se novi karabin približi lovcima širom planete.

Za standardne kalibre cev je duga 560 mm, dok u magnum kalibrima cev ima  635 mm. To oružju daje ukupnu dužinu od 1.115 mm odnosno 1.175 mm i mase 3,3 ili 3,6 kg. Kapacitet odvojivog okvira je četiri standardna ili tri magnum metka. Prateći dosadašnji način izrade karabina, Steyr Mannlicher, zapazili smo da je u debljem spoljašnjem delu cevi, uvek ostala neobrađena zavojna šara, nastala postupkom hladnog kovanja. Taj prepoznatljiv, estetski, veoma dopadljiv detalj, zadržan je i na novom modelu SM12. Cev ima ugrađene mehaničke nišane. Zadnji je u kanalu – lastin rep, podesiv po pravcu, dok je pravougaona mušica podesiva po visini.

Ručno zapinjući sistem

Glavni novitet karabina SM12 je udarni mehanizam. Poslednjih deset godina proizvođači lovačkih karabina su nametnuli novi standard bezbednosti u lovu. Po kojem je tokom celog lova najbezbednije pušku nositi sa metkom u cevi, ali sa relaksiranim – nenategnutim udarnim mehanizmom. U trenutku podizanja puške u zgib ramena, telo klizača smešteno na vratu kundaka palcem se pogura napred. Pomeranje klizača u prednji položaj, napinje udarni mehanizam, koji ostaje zapet sve do trenutka pucanja. Ako ne dođe do opaljenja, palcem desne šake lovac pritisne dugme na telu klizača i on se vrati u početni položaj, bezbedno otpustivši udarni mehanizam. Na novom Steyr Mannlicher SM12, primenjen je ovaj hand cocking system HCS – ručno zapinjući sistem. To je lepo odrađeno, jer je hod klizača mekan i praktično bešuman. Za njegovo aktiviranje nije potrebna velika sila, a dugme za otpuštanje (sa utisnutim zaštitnim znakom “Steyr Mannlichera”), je veliko i funkcionalno. Postoje indikatori stanja udarnog mehanizma: napred bela tačka označava relax stanje i tačka iza klizača čija crvena boja opominje lovca da je mehanizam nategnut. Jedino što je potrebno vlasniku puške sa ručnim napinjanjem je malo vežbe. Svaki put kada puška ide u rame, palac ide napred i potiskuje klizač. Kada se puška skida iz ramena, palac pritiska dugme na klizaču i relaksira (opušta) mehanizam. Isto važi i za običnu sačmaricu, samo što se radi o mehaničkoj kočnici. Ako lovac ne usvoji ove radnje i one mu ne pređu u refleksnu radnju, slabo će pomoći i najsavremeniji sistemi sigurnosti puške.

Hand cocking system - HCS (ručno zapinjući)
Hand cocking system – HCS (ručno zapinjući)

U načinu bravljenja cevi i zatvarača, proizvođač se pridržavao svojih oprobanih rešenja. U čeličnom sanduku zatvarač SBS (safe bolt system), sigurno bravi putem 2×2 zabravljujuća brega. Bregovi su postavljeni pod uglom od 180 stepeni i prednja dva imaju veći poprečni presek od bregova u drugom redu. Pored bregova, dodatno bravljenje obezbeđuje i koren ručice zatvarača, što čini sve Steyr Mannlicher karabine ekstremno čvrsto zabravljenim. Sigurnosni sistem SBS podrazumeva dodatni sigurnosni prsten, koji bi zaštitio strelca u slučaju havarije metka/čaure u ležištu. Postoji više otvora na telu zatvarača, kroz koje bi se u stranu sproveo mlaz sagorelih barutnih gasova, u slučaju prskanja kapisle ili čaure. Dodatno, sve to čini bezbednijim i duboko upušteno čelo zatvarača, u kome se dno čaure nalazi sa svih strana zaštićeno. Cilindrično telo zatvarača po svojoj spoljašnjoj konturi, ima glodanjem urezane duge kanale. Oni služe, da kao strugači očiste led i smrznuto blato, zemlju i ostalu moguću nečistoću, ukoliko bi se oružje eksploatisalo u ekstremnim uslovima. Nama se to, u pitomim evropskim lovištima može učiniti preteranim, ali, verujte da nije. Gledamo na kablovskim kanalima lovove na Aljasci, u Sibiru.. i tamo sve izgleda drugačije i mnogo teže.

Visoko precizna puška

Za hranjenje cevi je predviđen polimerski odvojivi okvir, linijskog rasporeda metaka. Pritiskom na komande sa obe strane okvira, dolazi do njegovog tačnog ispadanja na dlan lovca. Moguće je brzo zameniti okvir i u uslovima intenzivnog pucnja, jer je odlično rešeno njegovo vođenje u sanduku. Pored brega na zatvaraču, nalazi se široki zub izvlakača, jak i dobro naoštren, što uz ogromni okrugli opružni izvlakač smešten nasuprot izvlakača, garantuje sigurno izbacivanje čaura u desnu stranu. Repetiranje zatvarača teče glatko i mekano, što odlikuje i starije karabine Steyr Mannlicher. Na vrhu sanduka se nalazi pet navojem opremljenih otvora, za koje se vezuje montaža optičkog nišana. Kundak SM12 je od finog oraha, ima novu liniju, stepenasto svedenu bavarsku obrazinu i potpuno unapređenu ergonomiju. To su nam na štandu posebno naglasili. Dugo i uporno smo se raspitivali za preciznost puške. Domaćini “Steyr Mannlicherovog” štanda tvrde da je novi OBP (optimized barrel profile) – optimizovani profil cevi, uticao na još bolju preciznost puške.

Za hranjenje cevi predviđen je polimerski odvojivi okvir linijskog rasporeda, u koga staju četiri standardna ili tri magnum metka
Za hranjenje cevi predviđen je polimerski odvojivi okvir linijskog rasporeda, u koga staju četiri standardna ili tri magnum metka

Evo šta su uradili. U korenu (zoni ležišta metka) su povećali prečnik cevi, sredina cevi takođe ima veći – optimizovan presek, a skratili su cev u zoni usta cevi (na njenom najtanjem delu). Zakonitosti iz long range polako ulaze i u lovne puške. Vidimo da svi proizvođači žele da redukuju oscilovanje cevi! Verujemo i bez probe, da je ovo visoko precizna puška, jer je “Steyr” suviše veliko ime da bi davao nepotvrđena obećanja.

Za kraj smo ostavili zaštitu puške od korozije. Na štandu, na uočljivom mestu se nalazila postavka: iz tri cevi, sva četiri dana sajma IWA 2013. na tri istovetne čelične ploče, pada voda u mlazu. Prva ploča je posle obrade potpuno nezaštićena od korozije. Druga ploča je brunirana, a treća ima specijalni, patentirani Steyr Mannlicher mannox sistem zaštite površina.

Zaštita puške od korozije: na štandu su bile postavljene tri cevi iz kojih je neprekidno tekla voda na tri čelične ploče. Prva je nezaštićena od korozije, druga je brunirana, a treća ploča ima specijalni patentirani Steyr Manoh sistem zaštite čeličnih površina
Zaštita puške od korozije: na štandu su bile postavljene tri cevi iz kojih je neprekidno tekla voda na tri čelične ploče. Prva je nezaštićena od korozije, druga je brunirana, a treća ploča ima specijalni patentirani Steyr Manoh sistem zaštite čeličnih površina

Videli smo da je prva ploča sasvim korodirala, brunirana je već uveliko počela da korodira, dok je treća, mannox ploča potpuno imuna na vodeni mlaz. Sa nje voda odlazi kao sa masne staklene površine – interesantan dokaz kvaliteta zaštite od korozije. Mannoxom je zaštićen novi karabin SM12. Pitali smo za cenu i neće baš biti niska – 2.290 evra u Evropi, znači bar još 4-5 stotina više kod nas, što je mnogima čini nedostupnom. Kako bilo, mišljenja smo da je “Steyr Mannlicher” napravio odličan repetirajući karabin, sa ručnim napinjanjem udarnog mehanizma.

Važan sklop

Kod svake puške mehanizam za okidanje je posebno bitan. Na SM12 je ugrađen fabrički fino tjunovani mehanizam sa francuskim šteherom. Za hitac sa čeke ili zasede, potisnemo obarač napred i puška će opaliti pri najmanjoj sili. Za pogon, pirš ili lov u pokretu, opaljenje je dobro i resko, iako nismo aktivirali ubrzicu (šteher). Još jednom, iz iskustva apelujemo na lovce. Ne povlačite šteher kada lovite u pokretu!

tekst i slike: Msc. Vlada MITROVIĆ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još