Kraljevski tigar

Tigar II (nem. Panzerkampfwagen VI Ausf. B) bio je nemački teški tenk iz Drugog svetskog rata. Zbog svog teškog oklopa, u akciji je imao mehaničkih kvarova. Bio je poznat pod više imena, ali najpoznatiji nadimak bio mu je Kraljevski tigar. Tokom januara 1943. godine Hitler je naredio početak projekta gradnje novog njemačkog teškog tenka. Samo devet meseci kasnije prvi test prototip izgrađen od drveta prezentovan je nemačkom vojnom štabu dobivši od njega zeleno svetlo za start proizvodnje. Prvi primerci toga novog tenka sa početnim imenom Tigar II su izašli iz fabrike u decembru 1943. godine.  Ono po čemu je Tigar 2 bio poznat je top. Vrlo precizni 88 mm KwK 43 L71 top, koji je dugačak 6.3 m, što govori oznaka L71 (dugačak 71 kalibara). U početku je bio opremljen binokularnim TZF 9b/1 nišanskim teleskopom, a kasnije sa monokularnim TZF 9d. Top je mogao da se podigne za 14 stepeni u odnosu na horizontalu i mogao je da spusti 8 stepeni ispod. Jedna granata je težila skoro 20 kg, što je rezultovalo malom brzinom punjenja. Međutim, zahvaljujući kalibru i granati je bio u mogućnosti da probije prednji oklop Šermana. Tenk Kromvel i T34-85 je probijao na udaljenosti od 3500 m.


Takođe je bio opremljen 90-milimetarskim bacačem raketa NbK 39 koji je bio montiran na kupoli. Pored toga, Tigar 2 je bio opremljen izuzetno, za to vreme, debelim prednjim oklopom. Posedovao je radio opremu FuG5, a neki su imali FuG2.  Tigar 2 je prvi put korišćen u maju 1944. godine u operacijama blizu Minska. Korišćen je u bici za Normandiju gde je pravio velike gubitke saveznicima, ali se brzo kvario. Česti kvarovi u kombinaciji sa savezničkim jurišnim avionima su se pokazali vrlo pogubnim na bojnom polju Normandije. Takođe, mnogi su izgubljeni nakon trošenja goriva i nemogućnosti ponovnog punjenja. Međutim, dok je imao goriva i bio ispravan, ovaj tenk je bio nepobediv na bojnom polju. Poznato je da je ulazio u obračune sa Šermanima na rastojanju od samo 150 metara i izlazio kao pobednik, dok su se neprijateljske granate samo odbijale od njegovog prednjeg oklopa.  Zahvaljujući izuzetno debelom prednjem oklopu, koji je bio otporan na skoro sve što su Saveznici imali u svom arsenalu, Tigar II je imao značajnu početnu prednost u sukobu sa protivničkim tenkovima. Zapravo, samo je mali broj ovih tenkova uništen direktnim dejstvom neprijatelja. Većina tenkova Tigar II napuštena je ili uništena od strane svojih posada, zato što su usled tehničkih kvarova i nedostatka goriva ostajali nepokretni na bojištu.
Ako je Tigar I na bojištu bio noćna mora za protivnike, Tigar II je bio nešto nezamislivo. Prednji oklop ovog tenka tokom borbi s protivničkim tenkovima ili protivoklopnim vozilima nije nikad bio probijen. U najslavnijoj bici ovog tenka jedan Kraljevski tigar je 1945. godine napao 11 sovjetskih teških tenkova JS-2 i 135 drugih tenkova. Uništio ih je sveukupno 39 kada se napokon zbog nedostatka municije morao vratiti neoštećen u bazu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još