Oštri zamah u super finalu
U organizaciji www.outdoors-forum.com i revije ”Kalibar“, majstori morali da naprave kamperski nož po sopstvenoj zamisli, koji nije smeo da bude teži od 500 grama. U dobro osmišljenoj završnici presecanja 13 plastičnih flaša, Borko Šekeljić bio efikasniji od Ivana Đorđevića Tišlera
Katastrofalne poplave koje su zadesile Srbiju krajem aprila, primorale su čitavu našu zemlju na bezbrojne izmene planova. To je i razlog zbog čega je posle više od mesec dana odlaganja, tek u subotu 5. jula održano takmičenje majstora – nožara, na kome je biran najbolji kamperski nož u organizaciji www.outdoors-forum.com i našeg časopisa koji je ujedno bio i medijski pokrovitelj. Događaj je upriličen u Mrčajevcima kod Čačka, a domaćini su se svojski potrudili da saniraju posledice koje je za sobom ostavila vodena stihija. Na samoj obali Zapadne Morave, u prijatnom ambijentu Etno sela Jevđović okupilo se trinaest takmičara iz cele zemlje, ali i mnogo zainteresovanih posmatrača i entuzijasta, koji su pratili ovu manifestaciju. Domaćin, a ujedno i takmičar Drago Kovačević sa porodicom i prijateljima, zaista se potrudio da ugosti sve prisutne, pa je atmosfera više podsećala na okupljanje velike porodice nego na odmeravanje ”ljutih rivala“.
Nakon prijave učesnika, merenja noževa i kratkog brifinga usledilo je takmičenje.
Majstorstvo na delu
Za nas kao organizatore, veliko zadovoljstvo predstavlja činjenica da se na svakom takmičenju pored već poznatih i dokazanih majstora pojavljuju nova lica, entuzijasti i ljubitelji starih zanata, prirode, zdravog načina života i naravno – oštrog čelika. Što je najbolje, ti početnici ni u kom slučaju nisu autsajderi, jer su njihovi radovi dorasli izazovu ove vrste tako da je imalo šta da se vidi.
Pred majstorima je bio zadatak da naprave kamperski nož po sopstvenoj zamisli a jedino ograničenje bila je masa koja nije smela da pređe 500 grama. Bez obzira u kom delu sveta tražite ovakva rešenja, skoro svi imaju nekoliko zajedničkih odlika: sečiva su relativno duga i široka, težište je u prednjem delu, da bi sečenje u zamahu bilo što efikasnije, drške su velike i udobne za duži rad, a brušenje ravno da bi se olakšalo presecanje. Logično, jer pojam kamperskog noža vezujemo za univerzalnu alatku od koje se očekuje da bude efikasna u obavljanju različitih, uglavnom grubih terenskih poslova. Od uređenja kampa do paljenja vatre, izrade improvizovanih klupica i ražnja, pa do obrade hrane, sve to treba da obavi kamperski nož.
Po već ustaljenom redosledu, prva disciplina bila je sečenje kanapa koji slobodno visi. Majstori ovo sa lakoćom rade, pa je ovoga puta, umesto jednog 25 mm debelog komada od kudelje, pred takmičare postavljen svežanj od tri ovakva kanapa. Očekivano, zadatak je obavljen sa lakoćom, a samo u dva slučaja loša procena u zamahu ostavila je presečeni komad da visi o nekoliko niti.
Sledeći zadatak je bio ozbiljan ispit efikasnosti noža i umeća takmičara. Za što kraće vreme trebalo je preseći gredu od suvog drveta dimenzija 10 puta 10 cm. Dužina grede je samo 25 cm, kako takmičari u završnici ne bi “na polugu” lomili gredu, ali i da udarci nožem budu što precizniji. Za neuvežbanu ruku, ovo može da bude veoma rizično.
Na sreću, svaki majstor je uspevao da kontroliše svoj nož, a daleko najefikasniji bio je Ivan Đorđević Tišler iz Leskovca. On je zavšio posao za nepunih 45 sekundi! Nesporno je da veština i iskustvo u obradi drveta donose veliku prednost, ali je i takmičarski nož mamio uzdahe. Dugo, ravno brušeno sečivo od preko 500 slojeva torzionog damaska, savršeno uklopljeno sa dekorativnim detaljima na braniku i udobna drška u maniru Craiga Camerera, naterali su jednog od posmatrača da u neverici prokomentariše “Zar će on sa ovako lepim nožem da mlati po gredi i panjevima!?” Lepota na stranu, ali nož je odličan. Drugoplasiranom Šekeljiću u ovoj disciplini trebalo je još 22 sekunde za isti posao, a treći, Branislav Hadžija uprkos odličnoj tehnici utrošio je minut i 22 sekunde. Jedan od domaćih takmičara, ZdravkoTadić, nastupao je sa nožem modifikovane tanto forme, koji se, na iznenađenje posmatrača pokazao kao sasvim pristojna alatka. Njegova geometrija sečiva pokazala je određene manjkavosti, jer su ivice brušenih bokova zaglavljivale oštricu u drvetu. Jedan takmičar je odustao.
Precizno mereni rezovi
Ako je termička obrada materijala urađena propisno, sečivo drži oštricu dosta dugo i to je jedna od bitnih odlika kvalitetnog noža. Da bismo demonstrirali ove performanse svaki takmičar je pre nego što se prešlo na sledeći zadatak svojim nožem prevukao preko aluminijumske šipke ostavljajući samo težinu sečiva da vrši pritisak na materijal. Ali i to je bilo dovoljno da na aluminijumu ostanu primetne brazde. Usledilo je oštrenje po dva drvena kočića. Za samo sedam sekundi to je uradio Vladimir Kizić, sa nožem od D-2 čelika, koji je napravio majstor Darko Pavlović iz Kraljeva. Slede, sa po sekund zaostatka, Borko Šekeljić i Tišler.
Kombinacija fine oštrice, kontrole i dobrog balansa bila je presudna za sledeću disciplinu. PVC slamka za sok zaglavljena donjim krajem između dasaka stola prilično je nestabilna, naročito ako se radi o pritisku odozgo. Takvu slamku takmičari su morali da preseku po dužini bez pridržavanja rukom. Svaki rez je precizno izmeren. Sa presečenih 180 mm prvi je bio Hadžija, potom Šekeljić sa 170 mm i Aleksandar Ristić sa 156 mm. Hadžijin nož sa širokim sečivom i jednostavnom, udobnom drškom pokazao se kao pun pogodak u dizajnerskom smislu. Ipak, presudna je mirna ruka i kontrola sečiva, jer su neki takmičari sa noževima slične koncepcije jedva uspevali da preseku centimetar-dva dužine.
Usledilo je prevlačenje oštrice preko mesingane šipke, a potom paljenje vatre. Ispostavilo se da to nije nimalo jednostavan zadatak, zbog toplog vetra koji je na mahove pretio da ugasi vatru. Pre paljenja, trebalo je izabrati drvenu oblicu, iscepati je uzdužno, a potom napraviti dovoljno sitnih komada i ljuski za paljenje i održavanje plamena, dok se vatra ne razgori. Tek tada plamen postaje dovoljno visok da prekine kanap razapet na 55 cm iznad ložišta, što zaustavlja merenje vremena. Pobednik je bio Zdravko Tadić sa vremenom od 7 minuta i 26 sekundi, a pola minuta više, trebalo je drugoplasiranom Darku Pavloviću. Dvojica takmičara su odustali od ove discipline, a naš kolega Vlada Mitrović koji se takođe takmičio sa kukri nožem vlastitog dizajna imao je originalan pristup problemu – iskoristio je uspravljen deo oblice da na njemu naloži vatru i tako je približi kanapu. Ali, izrada te konstrukcije takođe traži vremena pa je Vladi trebalo desetak minuta da završi posao.
Usledilo je zabadanje dva centimetra vrha noža u stari panj, a onda bočno izvaljivanje u stranu. Pokazalo se da su svi noževi ovo odradili bez ikakve deformacije, ali su različita rešenja u obliku vrha primoravala takmičare da pojedine modele bukvalno ukucavaju u drvo dok su drugi to sa lakoćom radili jednom rukom. Nakon prevlačenja oštrice preko gvozdene šipke, usledio je finalni test držanja oštrine – uzdužno presecanje lista papira. Ocenjivana je dužina i čistoća reza, bez cepanja papira. Zahtevni poslovi tokom takmičenja uzeli su danak, pa je samo četiri noža ovaj zadatak obavilo kako treba – noževi Miroljuba Stankovića, Vladimira Kizića, Žarka Jocića zv. Šilo i Borka Šekeljića. Sabiranje bodova i određivanje plasmana donelo je dva iznenađenja. Trećeplasirani je bio Vladimir Kizić koji se prvi put pojavljuje na takmičenjima ovog tipa. Jednostavan i efikasan dizajn, kvalitetan čelik i dobra termička obrada udruženi sa veštinom demostratora zasluženo su ga doveli do priznanja.
Po prvi put na takmičenju nožara, imali smo izjednačen broj bodova za noževe majstora Tišlera i Borka Šekeljića. Pri ocenjivanju, uskraćen nam je uobičajeni postupak da lakši nož ima prednost, jer su oba noža težili identičnih 480 grama. Žiri nije mogao da se usaglasi ni po pitanju subjektivnog utiska, jer je estetskom momentu ručno rađenog damaska i zanatskom umeću Tišlera, suprotsavljen koncept jednostavnijeg dizajna, kvalitetnih materijala i besprekorne termičke obrade. Na kraju, odlučeno je da se oba noža oprobaju u superfinalu.
Izazov u završnici
Demonstrator je bio Saša Oljača, jedan od osnivača www.outdoors-forum.com, sjajan poznavalac noževa i čovek koji je u samom začetku ovih aktivnosti dao nemerljiv doprinos i smernice za dalji rad. Doduše, za demonstratora su ga kvalifikovale i impresivna fizička snaga i iskustvo sa noževima. Naizgled jednsotavan zadatak traži dobru koordinaciju, brzinu, snažan zamah i preciznost. Na stolu su poređane PVC bočice od pola litra napunjene vodom. Cilj je preseći što veći broj boca u jednom zamahu.
U prvom pokušaju oba noža su glatko presekla po tri bočice. Isto je bilo i sa pet komada. Na kraju, poređali smo po 13 bočica, čitavom širinom stola i pustili Sašu da se razmaše. Radoznalce koji su se približili okupao je gejzir, a Tišlerov nož je glatko presekao osam bočica, dok su dve delimično zasečene. Sjajan rezultat, jer kombinacija tankog, žlavog polimera u više slojeva i voda koja svojom masom usporava zamah, predstavljaju pravi izazov i za čelik i za čoveka. A onda je zamahnuo sa nožem Borko Šekeljić i dobili smo pobednika. Neobičan oblik relativno tankog, izduženog sečiva sa proširenim vrhom, pokazao se kao daleko efikasniji u sečenju zamahom. Glatko je presekao svih trinaest bočica, a ostao je utisak da to nije konačan broj… Tek na fotografijama može da se vidi kako je sečivo prošlo sa kraja na kraj, a da se gornji deo presečenih boca u tom trenutku jedva i pomerio.
Nedostaje nam prostor da se svakom takmičaru i nožu detaljnije posvetimo, ali jedan nož svakako zaslužuje poseban osvrt. Aleksandra Ristića već poznaju kao mladog majstora čiji radovi privlače pažnju znalaca i zaljubljenika. Za Ristu je karakteristična sklonost ka laganim, tankim modelima koji jako dobro seku. Ni ovoga puta nije promenio pristup. Njegov nož sa masom od 250 g bio je najlakši na takmičenju, a tanko sečivo je odlično radilo sve do momenta kada je pri cepanju oblice pod nezgodnim uglom udario u čvor i deformisao finu oštricu, što ga je koštalo boljeg plasmana. Ali, naš skup nije samo takmičenje, već je pre svega druženje. Zato su ostali takmičari, bez trunke sujete Risti jednoglasno dodelili specijalnu nagradu – baterijsku lampu za lovačku pušku, koju je donirao Vladimir Dragić, takođe takmičar. Upravo zbog toga ova nagrada ima posebnu vrednost.
Nakon proglašenja pobednika nastavljeno je druženje do kasnog popodneva, a rastali smo se uz obećanje “vidimo se na sledećem takmičenju, već ove jeseni”.
Glasanje na sajtu
Sponzori nagrada na četvrtoj smotri nožara bili su preduzeće ”Royal Wolf“ iz Kraljeva kao i časopis ”Kalibar“, koji osim što je medijski pokrovitelj manifestacije obezbeđuje i posebnu nagradu za najbolji nož po izboru publike (glasanje je na sajtu www.outdoors-forum.com)
Veštinom do pobede
U Etno selu Jevđović okupilo se trinaest takmičara iz cele Srbije, koji su se nadmetali u nekoliko teških i zahtevnih zadataka, kako bi dokazali da je njihov kamperski nož najbolji. To su: Drago Kovačević, Zdravko Tadić, Branislav Hadžija, Dragoljub Miljković, Vlada Dragić, Darko Pavlović, Ivan Đorđević, Aleksandar Ristić, Žarko Jocić, Miroljub Stanković, Vlada Mitrović, Vladimir Kizić i Borko Šekeljić.
Dragan ŠAPONJIĆ
foto: V. KAĆURIĆ