Snajperista…
Onaj ko misli, da precizna puška sa optičkim nišanom, već sama po sebi od strelca čini snajperistu, debelo greši. Dobrog snajperistu, pre svega čini iskustvo, sposobnost određivanja ispravne daljine do cilja, uticaja vetra i drugih atmosferskih prilika, kao i poznavanje mogućnosti svog oružja. Pored toga, veliku ulogu u pobedi na takmičenju ili uspešnom završetku obuke, a bogami i u oružanom sukobu, često igraju i one „male stvari“. Jedno, ipak, iskusni instruktori svojim učenicima odmah izbiju iz glave, a to je nošenje nepotrebnog pribora – umanjuje mobilnost, opterećuje težinom strelca, i obično je suvišan. Spisak stvari, koje su snajperisti-pripravniku ili neiskusnom takmičarskom strelcu potrebne za uspešan rad… Na ovoj stranici se, pored biografija poznatih strelaca, mogu naći i praktični saveti. Hajde da prvo bacimo pogled na stvari koje su obavezne. U zavisnosti od modela i opreme, moderne vreće danas predstavljaju futrolu za oružje, spremište za opremu (rezervnu municiju, štitnike za uši, optiku…) i prostirku za strelca, u jednom. Ovakve torbe, obavezno moraju da imaju remnik za nošenje na ramenu, jer ko misli da će torbu (napunjenu oružjem, opremom i municijom i može da teži i do 15 kg), moći da nosi u rukama, vrlo brzo shvati da to baš i nije najsrećnije rešenje. Različiti remnici i opcije postavljanja ručki pružaju mogućnost da torbu, po potrebi, čak i vučemo za sobom, kada puzajući napredujemo kroz teren. Spoljne trake na ovakvim torbama, služe za postavljanje kamuflažnog materijala.
Kod puzanja sa oružjem stalno postoji opasnost, da zemlja ili prljavština dospeju u cev. Zbog toga u ovakvim situacijama treba obavezno koristiti neku vrstu zaštite, koja može biti od lepljive krep-trake a u tu svrhu može da se iskoristi i prezervativ. Naravno da firme kao što su „Eagle Industries“ ili „Blackhawk“ nude posebne pokrivke za usta cevi i optički nišan. Uz pomoć torbe sa brzim zatvaračima i ručkom iznad optičkog nišana, oružje se može prenositi kao neki diplomatski kofer, do sledećeg stejdža ili položaja. Često se koriste i butler-creek poklopci ili prozirne navlake za zaštitu optičkog nišana. Čišćenje je, kod takmičenja na otvorenom ili u toku zadatka, veoma bitna stvar. Mali kompleti za negu oružja, kao što ga nudi firma „Otis“, omogućuju profesionalno čišćenje vašeg oružja i u poljskim uslovima. Pamučne krpe, četkica za teško dostupne uglove na zatvaraču i okidačkom mehanizmu, kao i dobro ulje za oružje vašu „spravu“ brzo dovode u ispravno stanje. Isto važi i za optički nišan. Postoje posebne četkice za optiku, sa kožnim umetkom za otklanjanje otisaka prstiju, koji u kombinaciji sa krpicama za negu sočiva, obezbeđuju dobru vidljivost.
Za određivanje daljine do cilja možete koristiti stare vojne dvoglede, koji imaju daljinar za procenu daljine. Ili, ako ste poklonik tehničkih novotarija i raspolažete dubljim džepom ili budžetom, visokokvalitetne laserske merače daljine. Pored obavezne puške i optike, od koristi je i mala beležnica, papir za skice terena, kompas, merač brzine vetra i eventualno, Mil-Dot-Master. To su najvažnija pomagala kod pucanja na velike daljine. Uz pomoć kalkulatora i lenjira mogu se izrađivati skice terena, i izračunati potrebni elementi.
Odeća otporna na atmosferske prilike (oprema od vodootpornih, izolacionih i samoventilirajućih materijala), spada i leti i zimi u osnovnu opremu, služi i kao nosač kamuflaže. Naravno, najbolje je ako možete da priuštite profesionalni „džili“. Ali, i uz pomoć kamuflažnog materijala, mreža i maskirne kreme za lice, uz daleko manje troškove, dobijate dobre rezultate. Kao veoma korisni pokazali su se takozvani kamuflažni šalovi, koji i pored svoje tankoće po potrebi greju, a pri brzoj izmeni položaja pružaju improvizovanu kamuflažu lica ili okulara. Iako neki modeli pantalona i bluza imaju ojačanja na kolenima i laktovima (ili čak integrisane štitnike), preporučujem korišćenje posebnih štitnika, pošto su integrisani često krti i lome se lako, a pri kretanju žuljaju strelca.
Svima, koji su ikad imali nesreću da se nađu u „vanrednim okolnostima“, jasna je važnost prve pomoći i posedovanja priručne apoteke (koja može da sadrži pincetu, skalpel, zavoje, sredstva za smirenje i dezinfekciju, fruktozu i dr.) ili prvog zavoja. Pošto zadatak snajperiste podrazumeva dugotrajno ležanje u gustišu ili travi, postaje jasno da su mreže protiv komaraca, krema protiv krpelja i pinceta za njihovo vađenje, veoma korisne na ovakvim zadacima.
Pribor valja spakovati u ranac za dnevni marš, tzv. daypack. Ovakvi ranci se u međuvremenu izrađuju sa sistemima za transport pijaće vode, ali će i stara dobra, limena ili plastična čuturica, završiti posao. Šatorsko krilo ili pončo kompletiraju opremu. Dobar komad izolacionog materijala u hladnim danima je pravi izbor za dugotrajno ležanje na zemlji, ako torba ne može da se koristi kao podloga. Za postavljanje kamuflažnog materijala ili izradu tronošca (kada oružje nije opremljeno bipodom), može da se upotrebi najlonski konac. Višenamenska oruđa, koja proizvode firme kao što su „Victorinox“, „Leatherman“, „Buck“ ili „Gerber“, od velike su koristi. Dobar nož, preklopni ili monolitni, ne sme da nedostaje. Naravno, ovakva lista nije potpuna. Svako takmičenje, tečaj ili akcija, ima svoje posebnosti, kojima se moramo prilagoditi. Svaki strelac je posle nekoliko godina iskustva, u stanju da sam oceni, koja su mu pomagala potrebna za određeni zadatak. Jedno je, ipak jasno: daljine preko 1000 metara zahtevaju vrhunsku opremu.
R.K.