
Favoriti u službi i na strelištu
Piše: Dragan ŠAPONJIĆ
Četiri modela “Češke Zbrojovke”, zasnovana na ČZ M75, jednom od najzastupljenijih pištolja današnjice – SP-01 Shadow, SP-01 Phantom, D Compact i SP 07-Duty – pokazala su se kao moderno konceptovana, borbena i takmičarska oružja
Piše: Dragan ŠAPONJIĆ
Posle Colta M1911, pištolj Zbrojovka M75 je najčešće kopirana konstrukcija današnjice. Trenutno, više od 20 proizvođača u svetu nudi svoje modele zasnovane na češkom pištolju, uz licencu ili direktnim plagiranjem. Naravno, postoje valjani razlozi za to.
U Uherskom Brodu, u tadašnjoj Čehoslovačkoj, 29. aprila 1968, doneta je odluka o razvoju novog, savremenog službenog pištolja. Na čelo razvojnog tima postavljen je iskusni inženjer František Koucky. U to vreme, sem besmrtnog Browning HP35 samo je još „Smith & Wesson“ imao u ponudi svoj Mod. 59 povećanog kapaciteta, sa DA/SA sistemom okidača. Italijanska „Berretta“ se tek spremala da izbaci seriju M92 i generalno, nova kategorija borbenih pištolja (čuvenih „čudesnih devetki“, kako su kasnije prozvane), bila je tek u povoju. Dok se većina proizvođača orijentisala na dorade postojećih modela, kojima je uglavnom samo proširen ram za prihvatanje okvira povećanog kapaciteta, „Zbrojovkin“ tim je krenuo od početka.
Stalno usavršavanje
Svesni važnosti ergonomije, u Františekovom timu odlučili su da iskoriste odlična rešenja sa HP35 i na taj način dobili veoma udoban rukohvat, koji uprkos povećanom kapacitetu nije preširok, pa i dalje predstavlja jedan od ergonomski najuspelijih modela. Sistem rada i unutrašnja trasa su preuzeti sa najkvalitetnijeg serijskog pištolja svih vremena – švajcarskog SIG P210, što se pozitivno odrazilo i na preciznost novog oružja. Kočnica koja može brzo da se aktivira, a dopušta bezbedno nošenje zapetog i zakočenog pištolja sa metkom u cevi, preuzeta je sa modela M1911. Svako od ovih rešenja se decenijama dokazivalo u praksi, a svojevrsna kruna napora u konstruisanju novog pištolja je razvoj DA/SA okidača.
Do pojave Zbrojovke M75, svi veliki pištolji sa okidanjem dvostruke akcije kopirali su pionirsku konstrukciju sa predratnog Walthera P38. Mehanički, ovo rešenje je jednostavno i pouzdano, ali sa pozicije korisnika može da bude znatno udobnije. Jednostrana prenosna poluga i geometrija mehanizma daju dugačak hod okidača, uz silu koja progresivno raste. František je to potpuno izmenio i uvođenjem dvostruke prenosne poluge sa boljom geometrijom dobio kraće i lakše okidanje, uz najvažniji kvalitet – gladak, ujednačen hod okidača. Kvalitetni materijali i pažljiva izrada kompletno od čelika, učinili su da ČZ M75 postane jedan od najzastupljenijih savremenih borbenih pištolja. Nadživeo je mnoge daleko skuplje modele čuvenih proizvođača, koji su se pojavili posle njega. Rodonačelnik moderne škole borbenog pucanja Jeff Cooper, smatrao je da ČZ M75 predstavlja najbolji pištolj na svetu i jedina primedba bila je na (za američke pojmove) slabašan metak 9 mm Para, što je na kraju dovelo do nastanka pištolja M97 u kalibru .45 ACP.
U „Zbrojovci“, ne spavaju na lovorikama. Konstantno se radi na usavršavanju najprodavanijeg modela, osluškuju zahtevi tržišta, ali i primedbe brojnih korisnika. Fabrički IPSC tim beleži vrhunske rezultate, a njihove sugestije neretko daju smernice pri uvođenju novih rešenja i modifikacija na oružju, pa je svaka sledeća generacija pištolja još jedan pomak na polju praktične upotrebe.
Zato nas je veoma obradovao poziv gospodina Miodraga Žarkovića, vlasnika firme „Trofej Comerce”, ovlašćenog uvoznika „Zbrojovkinog“ oružja da u njihovom strelištu na Novom Beogradu, napravimo mali uporedni test različitih verzija Zbrojovke M75. Strelište ima prijatan ambijent, prodavnicu i kafe-bar, sa dve zasebne pucaonice za daljine do 15 i 25 m. Gazda Žare i ljubazno osoblje, prepustili su nam najteži deo posla: koje modele, iz kompletne game pištolja odabrati za test? Osećao sam se kao dete u prodavnici igračaka. Na kraju, odlučili smo da poredimo po dva pištolja iz kategorije kompaktnih i oružja pune veličine. Pritom smo vodili računa da budu zastupljene konstrukcije izrađene kompletno od čelika, lakih legura i novi pištolji sa polimerskim ramom, različiti nišani i kočnice, kao i nova rešenja okidačkog mehanizma. Pokušaćemo da prenesemo svoje utiske, ali neke stvari je najbolje iskusiti lično…
Šampionski model
ČZ M75 SP-01 Shadow. Ovo je jedna od onih situacija, kada ozbiljan porodični čovek krene u kupovinu karavana i zastane otvorenih usta, pred rasnim sportskim kupeom. Čiste, skladne linije viđene još na modelu SP-01 (Service Pistol), usadnik/ram pune dužine, čiji se donji deo pruža do kraja navlake i na kome je urezana šina za montažu taktičkog svetla i/ili lasera. Jedini sjajan detalj na pištolju je glatko ispolirani okidač. U rukama, prvi utisak je – sjajno! Uprkos pristojnoj težini, pištolj se savršeno stapa sa šakom. Imate utisak da su svaka izbočina i ulegnuće na bubrežasto profilisanoj dršci, napravljeni baš za vašu ruku. A toga dana, više nas je isprobavalo pištolje. Iako nije reč o preskupom custom oružju sa ručno čekiranim ramom, raspored težine i ugao rukohvata pomažu da skoro bez truda, potpuno prirodnim pokretom, dovedete nišane na željenu liniju. Hvat je siguran i dubok, rukohvat oblikovan tako da šaka sama sklizne u idealnu poziciju. Mala visina izloženog dela navlake koja klizi unutar rama, može da predstavlja problem pri klasičnom postupku ubacivanja metka u cev, ali tactical/practical stil repetiranja, sa slabijom šakom koja obuhvata navlaku sa gornje strane, rešava problem. Podesiv nišan sa jarko crvenom fiber – optik mušicom ima odličnu sliku na meti. Okidanje u DA modu je veoma dobro, iako i dalje ima mogućnosti za doterivanje i fino poliranje, ali je zato SA besprekoran. Kratak hod, mala sila i zaustavljanje skoro u tački okidanja. Već u prvoj seriji, dok pucamo brzi sled od po dva metka na više meta, pokazuje se zašto Shadow koriste aktuelni svetski šampion Adam Tyc, naš Ljubiša Momčilović i mnogi drugi vrhunski strelci. Kontrola oružja je potpuna i prosto vas vuče da pucate sve većom brzinom, do granice sopstvenih mogućnosti. Kod precizne paljbe, već posle par ispaljenih metaka dobijene su grupe od pedesetak milimetara. Za novac koji izdvojite za Shadow nigde nećete naći pištolj većih mogućnosti, bez obzira da li ste početnik – entuzijasta ili ambiciozni takmičar. Sem toga, pristupačna cena rezervnih delova i prateće opreme pruža svakome mogućnost da u najvećoj meri pištolj prilagodi sopstvenim potrebama. Pravi izbor, za zahtevnog korisnika.
Trkačka mašina
ČZ M75 SP-01 Phantom. Na prvi pogled, skoro je isti kao prethodni model i tek pažljivije posmatranje otkriva osnovnu razliku. Ram Phantoma je izrađen od polimera, koji po spoljašnjim merama prati dimenzije serije SP-01, uključujući i šinu za montažu s donje strane rama. U rukama se i te kako primeti manjak od 380 g koji su „obrijani“ sa osnovnog modela. Osnovne mere drške su iste, ali ravne bočne strane i odsustvo udubljenja u bazi štitnika okidača, opominju vas da ovo ipak nije Shadow. (Iskreno, u poređenju sa mojim glockom, ne bih imao nikakvu primedbu ali me je prethodno iskustvo prilično razmazilo). Za one kojima ovo nije dovoljno, tu su izmenljivi inserti za zadnju stranu rukohvata, kojima se dimenzije prilagođavaju veličini šake. Borbeni nišani sa tricijumskim tačkama, svedoče da je ovo prvenstveno službeni pištolj i to veoma dobar. Mala masa, udobno rukovanje, veliki kapacitet i jednostavno održavanje, uz prihvatljivu cenu, čine Phantoma favoritom među pištoljima pune veličine, naročito za one koji ga nose po ceo dan. Preferiram klasičnu kočnicu, ali poluga dekokera je postavljena na idealnom mestu i lako se angažuje, pa je sigurnost pri upotrebi potpuna. Preciznost je na nivou prethodnog modela, ali brza paljba otkriva razliku u masi – drugi metak pokazuje tendenciju da završi nešto iznad planirane tačke. Čak i za one sa većim zahtevima, uz malo vežbe, Phantom postaje prava trkačka mašina.
Idealan za nošenje
ČZ M75 D Compact. S obzirom da oružje nosim svakodnevno, ovaj kompaktan pištolj klasičnog izgleda, još na početku testa delovao mi je najprivlačnije. Lepe proporcije, čine ga naizgled manjim od pravih dimenzija. Kada ga uzmete, shvatite da se radi o pištolju koji bez problema napuni šaku. Oblik rukohvata je poput onog na modelu Shadow, pa je rukovanje ovim kompaktom pravo zadovoljstvo. U ruci leži nisko, a produženi ispust sa zadnje strane rama štiti šaku od štipanja udarača. Umerena masa otkriva da je ram pištolja izrađen od alu-legure. Sve komande su nadohvat ruke i manipulacija je laka i prirodna. Uprkos velikom kapacitetu relativno kratkog okvira, punjenje se obavlja lako, bez drastičnog porasta tvrdoće sabijene opruge magacina. Pištolj je precizan, okidanje glatko i odsečno, što uz dobru nišansku sliku omogućava odlične pogotke i na većoj daljini od uobičajenih. Ipak, od zakona fizike ne može da se pobegne, pa je brza paljba sporija nego sa modelima pune veličine, ali potpuno ispunjava zahteve koji se postavljaju pred oružje ovog tipa. To znači da uvežban strelac neće imati problema da brzom paljbom angažuje svaku metu, na petnaestak metara daljine. Na strelištu je postalo potpuno jasno, zašto je američki časopis “Guns & Ammo” baš ovaj model izabrao za oružje godine, u 2003: ako je Shadow savršen izbor za pucanje, onda je Compact pravi pištolj za nošenje.
Novi hit
ČZ M-75 SP-07 Duty. Najnovija evolucija serije SP reklamira se kao visoko sofisticirano oružje namenjeno službenoj upotrebi. O tome koliko su u pravu rano je polemisati, ali ovaj pištolj već na prvi pogled pokazuje značajne razlike u odnosu na dosadašnje modele iz serije M75, pre svega vizuelno. Radi se o modernom, kompaktnom pištolju sa polimerskim ramom, koji svoj uglast izgled duguje brušenju navlake u dve ravni pod kosim uglom. Time je prednji gornji deo sužen, sve do zone brave. Na ovom modelu primenjena je tzv. SIG brava, kod koje prizmatično ležište metka ulazi u otvor za izbacivanje čaura. Usadnik je pune dužine, do kraja navlake i s donje strane ima standardnu šinu za montažu opreme. Koristili smo taktičku lampu Sure-Fire X-3 male mase i dimenzija sa snažnim, fokusiranim svetlosnim snopom. Čini se da su ergonomska rešenja na ovom modelu manje uspela, nego kod prethodnika. Ravne bočne strane rukohvata, uz nešto manju dužinu, nisu toliko udobne. Verovatno zbog toga, očekivali smo i slabije rezultate na meti. Kod precizne paljbe – prijatno iznenađenje. Grupe se po veličini ne razlikuju od ostalih modela, probanih tog dana. Subjektivno, kod brze paljbe čini mi se da je odskok nešto veći, ali je vraćanje na nišansku liniju prilično brzo. Nišani su niskoprofilni, borbeni, s belim obrubom i potpuno odgovaraju nameni. Uz dizajnerska rešenja, najveća novina na SP-07 Duty je mehanizam za okidanje. U pitanju je novi tzv. Omega sistem sa manjim brojem delova i usavršenom konstrukcijom. Nismo primetili nikakvu razliku (naročito u SA režimu), ali nije lošije od dosadašnjeg. S obzirom na nisku cenu i interesovanje koje je novi pištolj izazvao u stručnim krugovima, moguće je da ovo bude još jedan „Zbrojovkin“ hit, bar u komercijalnom smislu, ali su nam draži modeli sa klasičnim stilom.