Metak kojim je ubijen Kenedi

Preovlađuje mišljenje da je italijanska Manlicher-Carcano M1891/1938, kalibra 6,5 mm, jedna od najlošijih pušaka Drugog svetskog rata. Bez obzira na takvu ocenu, akteri su, slučajno ili ne, za atentat na Džona Ficdžeralda Kenedija, 35. predsednika SAD, upotrebili pušku baš ovog modela i kalibra. Pušku, na čiji je kvalitet i malu zaustavnu moć projektila bilo primedbi italijanskih vojnika sa ratišta u Abisiniji (Etiopijia) sredinom tridesetih godina 20. veka. Ne suprotstavljajući se oceni da je Karkano najlošija puška Drugog svetskog rata, valja napomenuti da u serijskoj proizvodnji bilo kog modela, postoji neki procenat sa dopustivim manama. Karkano je najlošiji, ako ima najveći procenat pušaka sa manama. Ali, to ne znači da je svaka puška tog modela loša. Bez sumnje, atentator će obezbediti ispravno oružje, aili će na pušci koja mu je stavljena na raspolaganje da otkloni neželjene nedostatke. Dakle, opšta ocena modela (tipa) oružja, nije dovoljno jak oslonac da se stvori sumnja u izabrani, upotrebljeni primerak. „Kalibar“, pre više od dvadeset godina pisao o NATO metku kalibra 6,8×43. Veoma blizak njemu, po kalibru, je metak kojim je izvršen atentat na predsednika SAD, Kenedija – 6,5×52 Carcano. Ovde se još jednom vidi da je dobro, kad naziv kalibra daje potpuniju informaciju, od one koja nam kazuje samo o prečniku cevi. Naime, metak kalibra 6,8×43, ima neznatno veći prečnik cevi od kalibra 6,5×52, ali i kraću čauru. Zbog toga, metak 6,5×52, može da se kompletira dužim i težim zrnom. Novi metak 6,8×43, ima zrno mase 7,45 grama, dok zrna karkano-metka, variraju između 8,0 i 10,1 grama (neki proizvođači ostvaruju metak sa zrnom mase 10,3 grama). Projektil kojim je ubijen predsednik Kenedi i ranjen guverner Connelly, karakteriše se masom 10,3 grama.

Kakvo je dejstvo ovog zrna, vidi se iz opisa rana od strane stručnjaka sudske medicine:
a) Predsednik Kenedi najpre je pogođen metkom čiji je projektil ušao u vrat sa zadnje strane, a izašao kroz donji, prednji deo vrata, zadavši ranu koja nije morala neizbežno da bude i smrtonosna.
b) Predsednik je po drugi put pogođen projektilom koji je ušao u zadnji deo glave, a izašao na desnoj strani lobanje. Dimenzije ove rane odgovaraju projektilu kalibra 6,5 mm koji je ispaljen odpozadi i odozgo. Duža strana ulazne rane (15 mm) pokazuje da je projektil, udarivši pod uglom, malo skliznuo pre nego što se zario u glavu. Izlazna rana na desnoj strani glave je iznenađujuće velika. Ona je bila povod što je doktor Oliver obavio istraživanja gađajući metkom kalibra 6,5 mm marke „Western Cartridge Co“ iz puške C-2766 Manlicher-Carcano, na daljini 90 m. Rezultati istraživanja su pokazali da tip rana na glavi predsednika Kenedija može biti ostvaren ovom vrstom metka.
c) Guverner Koneli je bio ranjen u leđa, grudi, desni ručni zglob i levu butinu. Ulazna rana je na leđima, pa projektil prolazi kroz grudi u smeru ka dole i izlazi ispod desne bradavice. Po izlasku iz grudi projektil je pogodio guvernera u desni ručni zglob i potom u levu butinu. Dr Shawa je merenjem utvrdio veličinu ugla od 25º pod kojim se kretao projektil, od tačke ulaza na leđima, do tačke izlaza na grudima. Zahvaljujući tome, utvrđeno je da je isti projektil izazvao sve guvernerove rane.

Podvucimo još jednom, metak kalibra6,5×52, sa projektilom mase 10,1 g, svojim dejstvom na cilju ubedljivo demantuje primedbe, koje su na račun njegovog učinka upućivane sa ratišta. Izgleda da je nedovoljan kvalitet puške „prikrio“ njegove mogućnosti. Sudeći prema podacima koje u svojim katalozima daju proizvođači karabinske municije, može se reći da je kalibar 6,5 mm dovoljno zastupljen. Tako, austrijska firma „Hirtenberger“ nudi 14 različitih metaka sa projektilima mase 10,4 do 6,8 grama i dužinama čaure od 54 do 68 mm, ali bez metka Carcano.
Naš proizvođač „Prvi partizan“, u svom proizvodnom programu ima 12 metaka kalibra 6,5 mm, među kojima jei metak 6,5×52 (6,5 mm Carcano).
Na žalost, u „Lovačkom priručniku“ je nezapažen. Pominje se samo kada je reč o lovu na divokoze za koje je neophodan karabin najmanjeg kalibra 6,5 mm, ne navodeći, pri tom, optimalnu masu zrna i njegovu brzinu (energiju). Naime, ograničenje upotrebe samo na osnovu kalibra je nepotpuna i nedovoljna informacija. Evo primera: a) Metak kalibra 6,5x57R karakteriše se brzinom V0=755 m/s, V300=610 m/s, masa „nosler“ zrna je 9,1 gram, a energija E300=1693 J.. b) Za isti tip zrna „nosler“, odgovarajuće tehničko-balističke karakteristike metka 6,5×68 imaju sledeće vrednosti: V0=1070 m/s, V300=739 m/s, m=6,8 g, a E300=1857 J. Ovi podaci pokazuju da će od dva projektila istog tipa (u našem slučaju „nosler“) bolji učinak ostvariti onaj, koji na cilj donese veću količinu energije.

R. K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još