Okršaj na Zigfridovoj liniji

Bitka kod Kambreja (20. novembar − 7. decembar 1917) bila je britanska ofanziva u Prvom svetskom ratu. Kambre, u deparmanu Nor, bio je ključna tačka snabdevanja za nemačku Zigfridovu liniju (deo Hindenburgove linije), a obližnji greben Burlon predstavljao je izuzetan dobitak jer je sa njega mogla da se ugrozi pozadina nemačke linije. Operacija je obuhvatala eksperimentalnu artiljerijsku akciju. General major Henri Hju Tjudor, komandant kraljevske artiljerije 9. škotske divizije, predložio je da se proba nova artiljerijsko-pešadijska taktika na njegovom sektoru fronta. Tokom primprema za bitku, Džon Frederik Čarls Fuler, štabni oficir u Kraljevskom tenskovskom korpusu, tražio je mesto gde može da iskoristi tenkove. General Džulijan Bing, komandant britanske Treće armije, odlučio je da ih uvrsti u napad.


Bitka se često pogrešno navodi kao prva masovna upotreba tenkova u operaciji kombinovanih snaga. Međutim, Francuzi su razmestili veliki broj tenkova u aprilu (više od 130), maju (48) i oktobru (92) 1917, a Britanci više od 200. u Flandriji tokom juna i jula. Uprkos početnom uspehu tenkova Mark IV kod Kambrea, nemačka artiljerija i pešadija otkrila je slabosti u njihovom oklopu te su tenkovi uglavnom bili uništeni nakon prvog dana. Bitka koja je usledila je uglavnom bila artiljersko-pešadijski poduhvat koji je postigao iznenađenje i tehničku nadmoć nad dobro utvrđenom ali malobrojnom pešadijskom i artiljerijskom odbranom, koja je ubrzo pojačana. Britanski napad je demonstrirao da se Hindenburgova linija može probiti i pokazao vrednost novih artiljerijskih i pešadijskih metoda, kao što su zvukometrija i taktike infiltracije, koje će igrati važnu ulogu u Ofanzivi od sto dana.


Ukorenjeno mišljenje da je bitka bila tenkovska nastalo je zahvaljujući delima Bazila Lajdela Harta i Džona F. Č. Fulera, koji su kasnije pogrešno pripisival sebi zasluge za ovaj plan. Lajdel Hart, kome je položaj vojnog izveštača Dejli telegrafa i Tajmsa dao veliki javni uticaj, bio je kritičar Daglasa Hejga, i pokušao je da iskoristi bitku da bi nagovestio novi oblik doktrine. Nekoliko modernih studija je odbacilo njihov pogled na događaje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još