Verni pratilac

Šta pomisli prosečan ljubitelj oružja, kada se spomene DA revolver od nerđajućeg čelika, cevi dužine 140 mm i sve to u kalibru .44 Magnum? Lako pitanje: ili je inspektor Prljavi Hari ili njegov verni Smith & Wesson. E, pa odgovor nije tačan! Ovaj put je reč o firmi „Strum, Ruger & Co“, poznatijoj kao (samo) „Ruger“ i njihovom modelu Redhawk (crveni soko). Koji je razlog, što Redhawk nije prva asocijacija za naš malopređašnji kviz? Želimo da proverimo, da li postoje razlozi zbog kojih „crveni soko“ iz Sautporta u Konektikatu, toliko zaostaje za konkurentom iz Springfilda u Masačusetsu?
Redhawk se od svog direktnog konkurenta S&W modela 629, kao prvo i osnovno, razlikuje po masi. I to je odmah vidljivo, naročito na ramu i cevi. Višak čelika „sokolu“ daje prepoznatljiv robustan izgled i dodatnu težinu. U poređenju sa rivalom Redhawk teži 100 g više i pored toga što poseduje za ceo 1 inč kraću cev. Ali je zato prilikom dizajniranja rama korišćena dobro promišljena modularna konstrukcija. Ovakvo rešenje uveliko olakšava rasklapanje i sklapanje revolvera. Posle malo vežbanja, ovaj Rugerov revolver možete u potpunosti da rastavite na osnovne delove i ponovo ga sklopite za samo dva minuta. I sve to bez „opasnosti“ od opruga, koje nekontrolisano lete naokolo i vijaka koji beže po stolu i specijalnog alata. Jednostavnost rasklapanja radi održavanja je ogromna prednost i prvi veliki plus za Rugera. Improvizacije po sistemu vađenja krana sa burencetom radi lakšeg čišćenja komora posle serije hitaca na strelištu, nisu moguće. Moguće je vađenje doboša, naravno, ali po sistemu sve ili ništa. Preciznije rečeno, ako se izvrše sve prethodno potrebne operacije, jer je ovo poslednji korak u rasklapanju oružja.

Šta još „crveni soko“ ima, što drugi nemaju? Npr. dva mala klina koji osiguravaju zvezdu izbacača od zakretanja i zaglavljivanja. To je drugi veliki plus u poređenju sa modelima S&W. Klinčići su nekad postojali i na SW, ali ih je „ostrugala“ birokratija. Ovi klinovi služe i da se zvezda ne pomera i prilikom okretanja doboša. Ovakvo neželjeno pomeranje zvezde može da dovede do problema u tajmingu, tj. da prouzrokuje nesklad u međusobnom položaju cevi, komore doboša i mehanizma za okidanje u završnim sekvencama okidanja. Strelci koji ispaljuju mnogo metaka, znaju da cene Rugerovu odluku da ne odstupi od tradicije i svoje revolvere i dalje oprema ovim klinovima. Osobenost Rugerovih revolvera su i njihove obloge rukohvata od ružinog drveta koje su, iako lepe i skladne, prevaziđene i staromodne. Ovakav tip obloga više priliči pljačkašu diližanse i odavno je napušten od strane konkurencije. S razlogom! Ove obloge nisu vredne da se zbog njih pusti nijedna suza, a upravo to će da zadesi strelca, ako ih ne zameni u najkraćem roku. Pločaste pokrovne obloge rukohvata, za razliku od obuhvatnih, ostavljaju ram da nesputano udara u koren strelčevog dlana. Ko želi često da puca Redhawkom, trebalo bi da zameni standardne obloge rukohvata za gumene ili barem obuhvatne anatomske drvene obloge. Prvi minus za Rugera u poređenju sa SW.
Zadnji podesivi nišan ima mali četvorougaoni otvor, koji je oivičen belom bojom, dok je iznad usta cevi nezaobilazna kosa mušica sa crvenim plastičnim uloškom, što samo potvrđuje da ovaj revolver stiže iz Amerike. Jedino što na ovom „gvožđu“ mušica stoji blago zakošena, a njen crveni umetak kao da je na silu ubačen u ležište i tom prilikom primetno oštećen. Dobro je da su Rugerove mušice učvršćene samo metalnim štiftom i da ih je lako i brzo moguće zameniti. Zbog toga se može reći da je Ruger ovaj put izvukao nerešeno. Ko se namerio na neke ozbiljne sportske rezultate, taško može da zanemari karakteristiku i merne vrednosti mehanizma za okidanje. Već kod SA okidanja, Ruger jasno stavlja do znanja da su u tom sektoru potrebne ozbiljne intervencije. Sila od 3000 g za otpuštanje udarača je prevelika. Ali, tu nije kraj čudima. Vrednost DA zateznog okidanja je toliko visoka, da silu uopšte nije moguće izmeriti standardnom poteznom vagom firme „Lyman“, koja se uobičajeno koristi u ove svrhe! Ako je pri SA okidanju „malo zabolelo“ grebuckanje, škriputanje i blago zapinjanje obarača, pri DA okidanju na sve to još treba dodati neravnomeran hod obarača. Prst prosto oseti da u Ruger nije ugrađena standardna lisnata, već kompresiona, spiralna opruga kod koje jačina otpora sve više raste, kako se ona približava tački okidanja. Bez profesionalne intervencije na mehanizmu za okidanje, strelac ne može da ostvari ozbiljnije sportske rezultate. Smith & Wesson postiže još jedan pogodak, samom činjenicom da je čak i relativno visoka sila okidanja velikih magnum revolvera, u poređenju sa Redhawkom manja za više od 1.000 g!
Na strelištu, revolver funkcioniše besprekorno, ali ne i strelci. Pucano iz Benchrest mašine revolver redovno ostvaruje grupe ispod 50, ponekad i 40 mm, što je prosečna preciznost i konkurenata. Međutim, prilikom gađanja iz ruke, visoka sila okidanja i neudobne obloge rukohvata, zaslužni su za poneko zalutalo zrno na meti i iritirajuće žuljeve na dlanovima. Pri korišćenju jake municije (da li uopšte postoji neka druga u kalibru .44 Magnum?) posle svakog metka strelac mora ponovo da uhvati male i glatke obloge, koje stalno kao da izmiču iz šake. Ova velika smetnja ujednačenom okidanju i brzim serijama, dodaje još jedan bod na negativan saldo Rugera. Mehanizam za okidanje je „bolna“ tačka Rugera, kao i njegov rukohvat. Genijalna modularna konstrukcija, koja omogućava lagano i jednostavno rasklapanje je njegova najveća prednost. Sa cenom od 879 evra Redhawk je 160 evra jeftiniji od S&W modela 629. Pitanje je, da li je ova cenovna razlika realna, isplativa i opravdana? Po onoj staroj narodnoj: što ne platiš na mostu kod S&W, platiš na ćupriji kod puškara, koji će da dotera Rugerovo katastrofalno okidanje. Naravno, Ruger Redhawk je pravi pogodak za onoga kome treba pouzdano, moćno i robustno oružje, kao osnovni „alat“ ili verni pratilac kroz avanture u divljini Stenovitih Planina, Aljaske, Sibira, Masai Mare… Ipak, za većinu Evropljana, vlasnik „crvenog sokola“ je neko ko želi da istakne svoju individualnost. Ni to nije loš argument.
R.K.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još